Zniknie loteria wizowa. Do USA tylko ze znajomością języka. Donald Trump zapowiada zmiany

Prezydent USA Donald Trump przedstawił projekt daleko idących zmian w prawie imigracyjnym. Nowy system ma premiować osoby wykształcone i specjalistów. Nieznającym języka będzie znacznie trudniej dostać zieloną kartę.

Nowe zasady ma wprowadzić senacki projekt, poparty w środę przez Trumpa. Podstawą przy ubieganiu się o zgodę na pobyt i pracę w USA mają być kwalifikacje i znajomość języka angielskiego.

Zgodnie z propozycjami zaprezentowanymi przez Trumpa imigracja poprzez związki rodzinne ma zostać ograniczona do osób najbliższych (małżonka, dzieci). Nowe zasady zakładają zmniejszenie rocznego limitu imigrantów o połowę.

Imigranci nie dostaną zasiłków

Nowe przepisy mają wyeliminować możliwość pobierania zasiłków przez świeżo przybyłych imigrantów. - Oni nie będą mogli tu przyjechać i od razu pobierać zasiłków. Nie będą mogli tak robić - powiedział Trump podczas wystąpienia w Białym Domu.

- Proces aplikacji będzie konkurencyjnym systemem punktowym. Premiowani będą imigranci mówiący po angielsku, potrafiący utrzymać się finansowo i posiadający umiejętności przydatne dla naszej gospodarki - powiedział amerykański prezydent.

Nie będzie loterii wizowej

Przedstawiony przez prezydenta plan zakłada także likwidację popularnej loterii wizowej.

Trump powiedział, że Stany Zjednoczone od lat wydają zielone karty "rekordowej liczbie niewykwalifikowanych imigrantów", na czym tracą Amerykanie. - To nie jest fair w stosunku do naszych ludzi, naszych obywateli i naszych pracowników - podkreślił.

"Tak spełni się amerykański sen"

Trump podkreślał, że ograniczenie imigracji było jego sztandarowym zobowiązaniem z kampanii wyborczej, a planowana reforma "jest najważniejszą reformą amerykańskiego systemu imigracyjnego od połowy wieku".

Jego zdaniem, dzięki nowym przepisom amerykańscy podatnicy zaoszczędzą miliardy dolarów, a ich pensje będą rosły. 

- Reforma sprawi, że przybysze szybciej się zasymilują, odniosą sukces i spełni się ich amerykański sen - podkreślił prezydent.

Zapowiedziana przez Trumpa reforma imigracyjna musi zostać zatwierdzona przez Kongres. 

Mało konkretów, dużo emocji. Przemówienie prezydenta Trumpa na placu Krasińskich

Więcej o: