"Wczoraj polski Sejm przyjął reformę wymiaru sprawiedliwości, która w zasadzie znosi niezależność i bezstronność" - napisał w liście do szefów frakcji Parlamentu Europejskiego Guy Verhofstadt. Szef liberałów w PE wspomina też o planowanych zmianach w Sądzie Najwyższym.
"To oznacza, że obserwujemy zniesienie rządów prawa w Polsce" - ostrzega. W związku z tym Verhofstadt wzywa do pilnej sesji komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Europarlamentu.
"Powinien być na nią zaproszony wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro" - zaznacza polityk.
Także Komisja Europejska poinformowała, że zajmie się zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa w ramach prowadzonej od stycznia procedury kontroli praworządności w Polsce.
Rzecznik Komisji Alexander Winterstein odmówił dalszych komentarzy. Dopytywany na konferencji prasowej o reakcje odpowiedział, że prace nad ustawą jeszcze się nie zakończyły. - Nie będę przedstawiał politycznej oceny tego, co dzieje się w państwach członkowskich, w sali prasowej - dodał rzecznik Komisji.
Później o przegłosowane zmiany były pytany wiceszef Komisji, Pierre Moscovici. - Nie możemy pozwolić na kontynuowanie takich działań bez reakcji - oświadczył wiceprzewodniczący.
- Ta Komisja będzie stanowcza w obronie praworządności. Nie odpuścimy. Będziemy czujni i utrzymamy presję - powiedział Pierre Moscovici. Poinformował, że prowadzący sprawę kontroli praworządności wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans poruszył tę kwestię na wczorajszym posiedzeniu komisarzy. - I kiedy nadejdzie odpowiedni czas, zareaguje - dodał Pierre Moscovici.
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Opozycja mówi w związku z tym o zamachu stanu, a politycy PiS twierdzą, że konsekwentnie realizują reformę wymiaru sprawiedliwości zapowiedzianą przed wyborami. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
Głównym założeniem poselskiego projektu jest przeniesienie obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Projekt przewiduje też utworzenie w ramach Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej dla przedstawicieli zawodów prawniczych, oraz Izby Prawa Publicznego i Prawa Prywatnego.