Komisja Europejska reaguje na sytuację w Polsce i zmiany w ustawie o KRS

- Będziemy analizować zmiany w KRS w ramach prowadzonej wobec Polski procedury praworządności - zapowiedział Alexander Winterstein, rzecznik Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska zapowiedziała, że w ramach prowadzonej wobec Polski procedury praworządności przeanalizuje zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Poinformował o tym rzecznik Komisji Alexander Winterstein i odmówił dalszych komentarzy.

- Dialog w związku z procedurą praworządności, uruchomioną jakiś czas temu, to ramy, w których wszystkie istotne elementy będą analizowane. Nie będziemy z sali prasowej oceniali politycznie tego, co się dzieje w państwach członkowskich - powiedział rzecznik, dopytywany przez dziennikarzy na konferencji prasowej o wczorajsze głosowania w Sejmie.

Posłowie uchwalili między innymi ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje wygaszenie kadencji zasiadających w niej sędziów. Obecnie są oni wybierani przez środowiska sędziowskie, ich następców wybierze Sejm.

Wcześniej zmiany w KRS skrytykował komisarz do spraw człowieka Rady Europy, który uznał, że naruszają one niezależność władzy sądowniczej.

Negatywnie zmiany ocenione zostały także w Parlamencie Europejskim. Szef chadeków, największej frakcji w europarlamencie napisał, że "polski rząd przekroczył czerwoną linię przestrzegania rządów praw i opuszcza europejską wspólnotę wartości".

Manfred Weber w opublikowanym oświadczeniu zaapelował do Komisji Europejskiej o działania. "Już wystarczy. Unia Europejska musi zareagować" - to z kolei wpis na jednym z portali społecznościowych szefa grupy liberałów Guy Verhofstadta.

Nadchodzi koniec trójpodziału władz. Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa podporządkują sądy politykom