Od Antarktydy oderwała się potężna góra lodowa. Jest dziesięć razy większa od Warszawy

Spełniły się przewidywania naukowców: od Antarktydy oderwała się gigantyczna góra lodowa, jedna z pięciu największych w historii, od momentu dokonywania takich obserwacji.

Już od miesięcy glacjolodzy byli pewni, że góra lodowa odłączy się od szelfu. Teraz informację o oderwaniu podali badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Swansea. Odkrycie było możliwe dzięki danym z amerykańskiego satelity Aqua, który badał szczelinę podczerwienią.

Wspomniana góra lodowa ma wielkość ponad połowy województwa opolskiego - 5800 kilometrów kwadratowych. To ponad 10 razy więcej niż wynosi powierzchnia Warszawy.

Góra była wcześniej częścią lodowca szelfowego o nazwie Larsen C. Glacjolog, profesor Helen Ficker z Uniwersytetu Kalifornijskiego, mówi BBC, że choć góra jest potężna, to samo zjawisko na Antarktydzie nie jest nadzwyczajne. - Pęknięcia w lodzie są normalne, obserwujemy je dzięki satelitom. Większość glacjologów nie martwi się tym, co dzieje się na lodowcu Larsen C. - wyjaśniła profesor Ficker.

Zagrożenie czy szansa?

Naukowcy przewidują, że góra lodowa na razie nie odpłynie zbyt daleko od Antarktydy. Jeśli góra popłynie w rejon południowego Atlantyku, może stanowić spore zagrożenie dla kontenerowców.

Są też jednak, wbrew pozorom, dobre wiadomości. Góra lodowa od momentu oderwania się szoruje o dno oceanu, gdzie porusza masy substancji odżywczych. Naukowcy tłumaczą, że mogą na tym skorzystać różnego rodzaju oceaniczne organizmy.

Największą zaobserwowaną przez satelity górą lodową była zaobserwowana na początku tego wieku góra, nazywana przez badaczy "B-15", która mierzyła około 11 tysięcy kilometrów kwadratowych. W 1956 roku pojawiły się informacje, że lodołamacz amerykańskiej armii zauważył górę ludową, której wielkość szacowano aż na 32 tysiące kilometrów kwadratowych, czyli więcej, niż wynosi terytorium Belgii. Naukowcy nie mogli jednak wówczas zweryfikować tych doniesień, bo nie dysponowali jeszcze danymi z satelitów.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Od Antarktydy oderwała się potężna góra lodowa. Jest dziesięć razy większa od Warszawy
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl