Media: Nie żyje przywódca tzw. Państwa Islamskiego. Miał zginąć na pograniczu syryjsko-irackim

Abu Bakr al-Baghdadi nie żyje - potwierdzają kolejne źródła. O jego rzekomej śmierci informowały już wcześniej Rosja i Iran. Teraz donosi o tym Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Pojawiły się kolejne w ostatnich tygodniach doniesienia o śmierci przywódcy samozwańczego Państwa Islamskiego, Abu Bakra al-Baghdadiego.

Tym razem o śmierci al-Baghdadiego informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Jak zwraca uwagę Reuters, ta organizacja jest znana z publikowania wiarygodnych informacji dotyczących sytuacji w Syrii. O rzekomej śmierci al-Baghdadiego informowała też iracka telewizja alsumaria.tv.

Baghdadi zginął na na pograniczu syryjsko-irackim?

Według tych źródeł, al-Baghdadi miał zginąć na pograniczu iracko-syryjskim na wschód od miasta Dajr az-Zaur. Nie podano jednak konkretnej daty ani okoliczności, w jakich miał zginać.

"Posiadamy potwierdzone informacje o śmierci Abu Bakra al-Baghdadiego, między innymi od wysokiej rangi Syryjczyka, członka Państwa Islamskiego w Dajr az-Zaur" - poinformowało Obserwatorium. W mieście tym samozwańczy kalif miał przebywać od trzech miesięcy.

W oficjalnych kanałach tzw. Państwa Islamskiego jak na razie nie pojawiło się odniesienie do tych informacji. 

"Szczerze? Nie wiemy, czy zginął"

Generał Stephen Townsend, dowodzący połączonymi siłami międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim powiedział, że nie ma wiarygodnych raportów jednoznacznie potwierdzających tę informację.

Przypomniał, że podobnie było z doniesieniami o zabiciu terrorysty przez rosyjskie lotnictwo w czerwcu.

- Od tamtego czasu otrzymaliśmy kilka raportów, wskazujących, że nie zginął. Od tego czasu mieliśmy zarówno informacje o jego śmierci i zaprzeczających temu. Szczerze - nie wiem. Mam nadzieję, że nie żyje, ale jeśli żyje, to jak tylko dowiemy się, gdzie przebywa, zginie - powiedział generał.

Samozwańczy "kalif"

Abu Bakr al-Baghdadi - jeden z najbardziej poszukiwanych na świecie terrorystów - był przywódcą sunnickiej organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie. Kiedy w 2014 roku jej nazwę zmieniono na Państwo Islamskie ogłosił się jego samozwańczym kalifem.

W ciągu ostatnich tygodni pojawiały się kolejne doniesienia o śmierci al-Baghdadiego. W połowie czerwca o "wysokim prawdopodobieństwie" zabicia terrorysty w nalocie informowało rosyjskie ministerstwo obrony. Z kolei pod koniec miesiąca władze Iranu podały, że wg ich informacji śmierć Baghdadiego jest "pewna".

Rozpoczął się szturm na Ar-Rakkę, stolicę tzw. Państwa Islamskiego

Więcej o: