To jedno zdjęcie może w końcu rozwikłać tajemnicę śmierci legendarnej pilotki

Amelia Earhart, pionierka lotnictwa, zaginęła nad Pacyfikiem podczas lotu dookoła świata w 1937 roku. Nigdy nie znaleziono przekonujących dowodów co do miejsca i okoliczności jej śmierci. Być może teraz się to zmieni.

Co się stało z Amelią Earhart? To pytanie elektryzowało ludzi przez ostatnie 80 lat. Dyskusja o ostatnim locie pilotki rozgorzała na nowo, po odnalezieniu zdjęcia, które ma być dowodem na to, że Earhart, oraz jej nawigator, Fred Noonan, przeżyli wypadek i zostali pojmani przez Japończyków. 

Rozbitkowie

Teorie o losie pionierki lotnictwa są najróżniejsze. Jedni uważają, że jej samolot- "Elektra"- rozbił się nad Pacyfikiem, zabijając ją i Noonana, inni, że udało im się przetrwać wypadek i zmarli jako rozbitkowie na jednej z małych wysepek. Zdjęcie wskazywałoby na teorię mówiącą, że po katastrofie, lotnicy zostali pojmani przez Japończyków. Czarno-białe zdjęcie o wymiarach 8 na 10 cali, odnalazł w Narodowych Archiwach Les Kenny, były agent Departamentu Skarbu, który na emeryturze zaczął poszukiwać wzmianek o ostatnim dniu Amelii Earhart.

W rękach Japończyków

Na zdjęciu podpisanym "Atol Jaluit", widzimy postać z fryzurą i budową ciała Earhart, siedzącą tyłem do aparatu. Po lewej widać mężczyznę, który wygląda jak Noonan, natomiast po prawej, barkę na której jest samolot. Zdjęcie zostało przeanalizowane przez dwóch różnych ekspertów pod kątem fałszerstwa. Jest prawdziwe.

- Na początku byłem sceptyczny, dopóki nie potwierdziliśmy autentyczności fotografii- Powiedział Shawn Henry w The Washington Post. Henry - były pracownik FBI, prywatnie pomaga rozwikłać zagadkę śmierci Amelii Earhart. 

Fakt, że pochodzi z Narodowych Archiwów a nie czyjegoś garażu, dodaje jej wiarygodności.

- Wierzymy, że [Earhart] została zabrana na Saipan i że zmarła w niewoli japońskiej- dodaje w NBC News Gary Tarpinian - producent dokumentu "Amelia Earhart, zaginione dowody". - Czego nie wiemy, to jak, oraz kiedy zmarła. 

Podejrzewa się, że zdjęcie zostało zrobione przez szpiega, jednak nie ma pewności czy rząd Stanów Zjednoczonych wiedział, kto jest na zdjęciu.

Pionierka lotnictwa

Amelia Earhart była pierwszą kobietą, która w 1928 roku przeleciała nad Atlantykiem (jako pasażer) i pierwszą kobietą, która już jako pilot uczyniła to samotnie w 1932 roku (jako druga samotna osoba na świecie). W 1937 roku podjęła próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika (gdyby to się udało, byłaby pierwszą kobietą, która przeleciała dookoła świata). Po 40 dniach podróży i przebyciu około 3/4 dystansu, po wystartowaniu z Nowej Gwinei, lecąc nad Oceanem Spokojnym razem z nawigatorem Fredem Noonanem stracili kontakt radiowy. Pomimo natychmiastowego podjęcia poszukiwań (na które rząd USA wydał około 4 milionów dolarów) nie odnaleziono żadnych śladów zaginionego samolotu.

Szyją stroje podręcznych. Tak warszawskie kobiety szykują się do demonstrancji przeciwko wizycie Trumpa

Więcej o: