To on wymyślił hasło nakłaniające do wyjścia z UE. Dziś przyznaje: Brexit to może być błąd

- Referendum było głupotą - stwierdził Dominic Cummings, dyrektor kampanii promującej odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po roku od głosowania przyznał, że Brexit może okazać się pomyłką.

Jeden z mózgów kampanii "Vote Leave" ( ang. "Głosuj za Odejściem") dokonał zwrotu o 180 stopni i przyznał, że Brexit może być błędem. Dominic Cummings jest autorem sloganu "vote leave, take control" (ang. głosuj za odejściem, przejmij kontrolę) oraz pomysłodawcą słynnego busa, z napisami obiecującymi przekazanie 350 milionów funtów, oddawanych tygodniowo na unijne składki, do Narodowego Funduszu Zdrowia. Kwota okazała się być nieprawdziwa, a po Brexicie sami jego zwolennicy mówili, że postulat ten był zły. 

Twitterowe nawrócenie

O zaskakującej zmianie zdania, Cummings poinformował w wieczornej wymianie tweetów z komentatorem Davidem Allenem Greenem, który zapytał "czy cokolwiek, mogłoby się wydarzyć, co sprawiłoby,  że chciałby, aby odejście z UE nie przeszło referendum. 

Wiele! Już wcześniej mówiłem, że referendum to głupi pomysł. Trzeba było wcześniej spróbować innych rzeczy. W paru możliwych wersjach przyszłości, odejście okaże się błędem.

- odpowiedział doradca polityczny. 

Czym jest Brexit?

Brexit to popularne określenie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Zdecydowali o tym Brytyjczycy w referendum, które odbyło się w czerwcu 2016 r. Za opuszczeniem wspólnoty zagłosowało 51,89 proc. obywateli, przeciwko było 48,11 proc. Frekwencja wyniosła 72,2%. Przeciw Brexitowi zagłosowała większość mieszkańców Londynu (ok. 60 proc.). Po referendum do dymisji podał się premier David Cameron, a nową szefową rządu została Theresa May.

Ilu uchodźców przyjęła Polska? Wbrew temu co mówią politycy PiS, niewielu

Więcej o: