Mały Charlie miał zostać odłączony do aparatury. Teraz chce mu pomóc i papież, i Donald Trump

10-miesięczny Charlie Gard miał zostać w piątek odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Tak się jednak nie stało. W międzyczasie swoją pomoc chłopcu zaoferował papież Franciszek oraz prezydent USA.

Mały Charlie przyszedł na świat w sierpniu 2016 roku. Od tamtej pory przebywa w szpitalu dziecięcym Great Ormond Street Hospital for Children w Londynie. Chłopiec cierpi na bardzo rzadką formę choroby mitochondrialnej. Z tego powodu nie widzi, nie słyszy i nie porusza się. Zdaniem lekarzy nie ma szans na jego wyleczenie, stąd rodzicom proponowano odłączenie chłopca od aparatury podtrzymującej życie.

32-letni Chris Gard i 31-letnia Connie Yates, którzy zebrali na eksperymentalną terapię dla syna blisko 1,5 miliona funtów, nie zgodzili się na to. Sprawa trafiła więc do sądu, a ostatecznie - przed Europejski Trybunał Praw Człowieka. Na każdym etapie rację przyznano lekarzom, dlatego w piątek zapadła decyzja o odłączeniu Charlie'ego. Procedurę jednak wstrzymano, by bliscy mogli spędzić z nim więcej czasu. "Nasze serca są doszczętnie złamane. Spędzamy ostatnie cenne godziny z naszym maluszkiem" - napisała matka Charlie'ego.

W międzyczasie chęć pomocy chłopcu wyrazili m.in. papież Franciszek i włoski episkopat. Ich zdaniem wola rodziców powinna zostać poszanowana. Zaoferowano nawet możliwość przyjęcia Charlie'ego w klinice Gemelli albo w rzymskokatolickim szpitalu Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus). Z podobną propozycją wyszedł nawet Donald Trump, choć amerykański prezydent nie podał na Twitterze szczegółów, na czym miałaby polegać pomoc ze strony USA.

Sprawa 10-miesięcznego chłopca wywołała spore poruszenie w Wielkiej Brytanii oraz za granicą. Przeciwnicy decyzji sądu i lekarzy protestowali w jego obronie w ramach inicjatywy "Save Charlie's Life" (Uratujmy życie Charlie'ego) oraz Charlie's Army (Armia Charlie'ego).

James jest autystykiem i nie mówi, ale ma wspaniałego przyjaciela. Nie rozstają się nawet w szpitalu

Więcej o: