Tysiące osób ewakuowanych przez pożary w Hiszpanii. Wśród nich kilkudziesięciu turystów z Polski

Z powodu pożarów 2 tysiące osób zostało ewakuowanych z domów, hoteli oraz kempingów w hiszpańskiej Andaluzji. Wśród nich jest grupa polskich turystów.

W nocy na terenie parku narodowego La Penuena wybuchł pożar. Ewakuowano około 2 tysięcy osób z miejscowych domów, kempingów i hoteli, w tym grupę 61 Polaków.

46 z nich zostało przewiezionych do ośrodka sportowego w miejscowości Mazagon, a pozostali udali się do okolicznych miejscowości we własnym zakresie. Konsul dyżurny pozostaje w stałym kontakcie z rezydentką biura podróży oraz miejscową policją. Nikomu z Polaków nic się nie stało.

Żywioł zajął lasy w pobliżu miasta Huelva i dotarł do Parku Narodowego Doñana położonego nad Atlantykiem. Służby ogłosiły pierwszy czyli najwyższy poziom zagrożenia. 

Personel opuścił również położone w rejonie zagrożenia: siedzibę hiszpańskiej agencji kosmicznej oraz bazę rakietową. 

Wiatr i upał pogarszają sytuację

Według lokalnych władz do wybuchu ognia doszło w sobotę w późnych godzinach wieczornych, co uniemożliwiło użycie lotnictwa do gaszenia.

Do rozprzestrzeniania się ognia przyczynił y się wysokie temperatury oraz silny wiatr. W akcji gaśniczej udział biorą udział dziesiątki strażaków oraz 19 jednostek powietrznych.

W minionym tygodniu, w sąsiedniej Portugalii, w wyniku pożarów lasów życie straciły 64 osoby.

Więcej o: