Wiadomo, co wywołało pożar wieżowca w Londynie. Wykluczono celowe podpalenie

Londyńska policja podała najbardziej prawdopodobną przyczynę pożaru wieżowca Grenfell Tower. Według dotychczasowych ustaleń spowodowała go uszkodzona lodówka.

- Z ekspertyz biegłych wynika, że pożar nie został wywołany umyślnie - poinformowała nadinspektor Fiona McCormack ze Scotland Yardu. Dodała, że przyczyną była najprawdopodobniej uszkodzona lodówka marki Hotpoint, model FF175BP. Wedle jej wiedzy producent nie podjął decyzji o jej wycofaniu ze sprzedaży, model będzie natomiast poddawany kolejnym testom.

Oświadczenie w sprawie zdążyła już wydać firma Whirlpool, do której należy marka Hotpoint. Zadeklarowano w nim pomoc w śledztwie oraz w badaniach nad urządzeniem, które doprowadziło do tragedii. "Słowa nie mogą wyrazić naszego smutku" - dodano.

Tyle zostało z mieszkań po pożarze w wieżowcu [ZDJĘCIA] >>>

Policja potwierdziła jednocześnie, że izolacja budynku oraz materiały wykorzystane do jego elewacji nie odpowiadały ogólnym normom bezpieczeństwa oraz standardom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. - Nasze dochodzenie zmierza w tej chwili do ustalenia, w jaki sposób pożar rozprzestrzenił się tak szybko, że w krótkim czasie zdołał zająć cały budynek - powiedziała McCormack.

Pożar wieżowca w Londynie

Do pożaru londyńskiego wieżowca Grenfell Tower w zachodniej części miasta doszło 14 czerwca krótko po północy. Ogień błyskawicznie zajął wszystkie 24 piętra budynku, w którym znajdowało się 120 mieszkań. Według ostatnich szacunków brytyjskich służb w wyniku tragedii zginęło co najmniej 79 osób.

Więcej o: