Starsi i niepełnosprawni protestowali w amerykańskim Senacie. Policja wyciągnęła ich siłą

Około 50 osób zostało aresztowanych podczas protestów w amerykańskim Senacie. Trwała tam debata nad przyszłością programu ubezpieczeń zdrowotnych, tak zwanym "Obamacare". Policja usunęła m.in. osoby poruszające się na wózkach.

Obamacare zapewnia ponad 20 milionom mniej zamożnych Amerykanów dostęp do służby zdrowia. Republikanie krytykują go od momentu lat i, mając większość w Kongresie, próbują zastąpić własnym.

Wśród protestujących było wiele osób na wózkach inwalidzkich i z aparatami tlenowymi. Byli oni siłą usuwani z Senatu przez policję

 

Protestujący nie zgadzają się na nowe propozycje Republikanów. Ich zdaniem ograniczą tylko one dostęp do taniej służby zdrowia, która ma być ''prawem, a nie przywilejem''.

Protestowano przy biurze Mitcha McConella, lidera republikańskiej senackiej większości. Doszło do przepychanek z policją strzegącą porządku na Kapitolu.

Amerykańskie media prezentują zdjęcia aresztowań osób niepełnosprawnych.

Zniesienie Obamacare pod znakiem zapytania

W czwartek, Republikanie z izby wyższej Kongresu zaprezentowali swoją wersję ustawy zdrowotnej, przyjętej wcześniej przez Izbę Reprezentantów, a mającej zastąpić Obamacare.

Czterech senatorów z tej partii już zapowiedziało, że jej nie poprze podczas przyszłotygodniowego głosowania. Jeżeli się tak stanie, projekt w pierwszej próbie nie zostanie przyjęty. W Stanach Zjednoczonych nie ma powszechnej służby zdrowia.

Przez ustawę Republikanów 23 mln ludzi straci opiekę zdrowotną

Przed wejściem w życie Obamacare ubezpieczenia zdrowotnego nie miało 50 milionów Amerykanów. Po wejściu w życie reformy liczba nieubezpieczonych spadła do 27 milionów.

Republikanie krytykowali jednak Obamacare za to że rujnuje budżet i prowadzi do podwyżki składek. Sprzeciwiali się też wprowadzeniu obowiązku ubezpieczenia co ich zdaniem "ogranicza wolności obywateli".

Kilka tygodni temu w Izbie Reprezentantów przegłosowali więc ustawę unieważniającą wiele zapisów Obamacare. Analitycy Biura Budżetowego Kongresu opublikowali raport, z którego wynika, że propozycje Republikanów sprawią, ze w ciągu 10 lat liczba nieubezpieczonych Amerykanów znów wzrośnie do 50 milionów.

Eksperci przyznali, że republikańska ustawa spowoduje obniżenie składek dla młodszych i zdrowszych Amerykanów. Osoby chore będą jednak musiały płacić znacznie więcej.

Ustawę republikanów popiera prezydent Donald Trump. "Pamiętajcie, Obamacare jest martwe" - napisał wczoraj na Twitterze.

Nie chcesz poczuć uścisku dłoni prezydenta. Donald Trump i jego niezręczne przywitania

Więcej o: