Macron zarzuca zdradę wschodnioeuropejskim politykom. Polska prawica oburzona

Prezydent Francji Emmanuel Macron mówi w wywiadzie dla 8 europejskich gazet o zdradzie wschodnioeuropejskich polityków, którzy cynicznie traktują UE i odwracają się do niej plecami. Podkreśla, że Europa nie jest supermarketem. Są już pierwsi oburzeni.

Prezydent Macron w wywiadzie udzielonym m.in. "Gazecie Wyborczej" podkreśla, że Europa ulega osłabieniu, gdy godzi się na odrzucanie jej zasad. Zapowiada, że kraje, które nie przestrzegają jej reguł, muszą wyciągnąć z tego wszystkie konsekwencje polityczne. Mówi także o narastaniu demokracji nieliberalnych i skrajności w Europie.

- Nigdy nie zapomnę zdania wygłoszonego przez Bronisława Geremka, kiedy spotkałem go 20 lat temu, w okresie rozszerzania UE: „Europa nie zdaje sobie sprawy z wszystkiego, co nam zawdzięcza”. Tak, jakby w 1947 r. doszło do zdrady... Według jego pokolenia, przywiązanego do Europy Oświecenia, Zachód dopuścił się zdrady, pozwalając na powstanie muru i na podział kontynentu - mówi Macron.

Kiedy dziś słyszę niektórych wschodnioeuropejskich polityków, to myślę, że dopuszczają się oni zdrady podwójnej. Decydują się na porzucenie zasad, na odwrócenie się plecami do Europy, na cyniczne podejście do UE, która miałaby służyć do rozdawania kredytów, ale nie znaczyłaby nic w sensie wartości.
Tymczasem Europa nie jest supermarketem. Europa ulega osłabieniu, gdy godzi się na odrzucanie jej zasad. Kraje Europy, które nie przestrzegają jej reguł, muszą wyciągnąć z tego wszystkie konsekwencje polityczne.

- mówi prezydent Francji.

Prawicowe media komentują

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Serwis "wPolityce" pyta czy "Macron uderza w Polskę?". Niezależna.pl pisze ostro: "We Francji stan wyjątkowy i zamachy, a co na to Macron? On śmie nas pouczać!".

Tutaj przeczytasz wywiad z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, przeprowadzony przez „Wyborczą” wspólnie z: „Le Figaro”, „El Pais”, „Sueddeutsche Zeitung”, „Corriere della Sera”, „Le Soir”, „Le Temps” i „The Guardian”. 

Więcej o: