Dżihadyści wysadzili Wielki Meczet w Mosulu. To było dla nich symboliczne miejsce

Bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze Wieli Meczet Al-Nuri w Mosulu - informują irackie źródła wojskowe. Dżihadyści twierdzą, że zniszczenia spowodował nalot USA.

Generał Abdul Amir Raszid Jarallah poinformował, że terroryści tak zwanego Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze historyczny meczet, gdy siły irackiej armii rządowej podeszły na odległość 50 metrów do murów świątyni. Ekstremiści zniszczyli też stojący przed meczetem minaret. - Popełnili kolejną historyczną zbrodnię - powiedział dowodzący operacją irackiej armii. 

Co ważne, to właśnie w tym miejscu przywódca Abu Bakr al-Bagdadi w 2014 r. ogłosił powstanie kalifatu na opanowanych przez dżihadystów terenach Iraku i Syrii.

Walki o Mosul

Wojska rządowe wypierają dżihadstów z ostatnich pozycji na Starym Mieście w Mosulu. Ofensywa, mająca na celu odbicie miasta z rąk ekstremistów trwa od połowy października ubiegłego roku. 

Agencja Reutera dotarła do przedstawiciela irackich władz, który anonimowo powiedział, że liczy na odbicie Mosulu z rąk Państwa Islamskiego do muzułmańskiego święta zakończenia miesiąca postu - ramadanu, które w tym roku przypada w najbliższą niedzielę wieczorem.

Rozpoczął się szturm na Ar-Rakkę, stolicę tzw. Państwa Islamskiego

Więcej o: