Zamachowiec działał w pojedynkę. Samochodem osobowym uderzył w stojącą w połowie Pól Elizejskich furgonetkę z żandarmami. Po uderzeniu jego pojazd stanął w płomieniach. Sprawcę wyciągnęli z kabiny policjanci, mężczyzna już nie żył.
Później w samochodzie znaleziono materiały wybuchowe oraz broń palną. Mężczyzna miał pozwolenie na broń.
Już wczoraj było wiadomo, że sprawcą próby zamachu był 33-letni Francuz, zajmujący się handlem złotem z Turcją i negocjacjami handlowymi. Nie był karany, ale figurował w kartotekach francuskiego kontrwywiadu jako osoba, której poglądy uległy radykalizacji pod wpływem dżihadu.
Dziś francuskie media podały nowe szczegóły dotyczące napastnika. Francuska prasa nie podaje jego pełnego nazwiska, jednak inne źródła identyfikują zamachowca jako Adama Lotfi Djaziriego. Od zeszłego roku wiele mediów we Francji nie podaje nazwisk i nie pokazuje terrorystów, by "nie gloryfikować ich działań" i nie wspierać propagandy terrorystów.
Mężczyzna urodził się w 1985 w miejscowości Argenteuil pod Paryżem. Był żonaty z Tunezyjką. Jak podaje portal bfmtv.com, jego ojciec pochodził z Tunezji, zaś matka - z Polski. Kobieta pracowała we Francji jako pielęgniarka. Po przeszukaniu mieszkania przez policję niektórzy członkowie rodziny zostali zatrzymani.
Adam żył w domu razem z rodzicami i rodzeństwem. Media podają, że "cała rodzina była zradykalizowana" od lat. "Le Monde" pisze, że rodzina należała do salafitów. Salafizm to ultrakonserwatywny odłam islamu, który wzywa do "powrotu do korzeni" religii. Z niego wywodzi się islamski fundamentalizm. Najwięcej salafitów mieszka na Półwyspie Arabskim, w tym w Arabii Saudyjskiej.
Mężczyzna uzyskał w 2015 roku pozwolenie na broń do celów sportowych. Uprawiał strzelectwo od 2011 roku. Jego pozwolenie było ważne do 2020 roku.
Był oznaczony kartą "S", co oznacza, że policja uznała go za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Pomimo tego nie odebrano mu pozwolenia na posiadanie broni. Kartą "S" (skrót od Sûreté de l'État - bezpieczeństwo państwa) służby oznaczają m.in. gangsterów, anarchistów, uciekinierów z więzienia i podejrzanych o związki z islamskimi organizacjami ekstremistycznymi.