"Zawieszony parlament". To grozi Wielkiej Brytanii po wyborach. O co dokładnie chodzi?

Zawieszony parlament - to określenie często pojawia się przy okazji wyborów w Wielkiej Brytanii. I wiadomo już, że Brytyjczyków właśnie taki scenariusz czeka. Po raz trzeci w najnowszej historii.

Zawieszony parlament ("hung parliament") to, krótko mówiąc, taki, w którym żadna partia nie ma samodzielnej większości. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2010 roku, wcześniej - w 1974 roku. Przeliczone niemal w całości głosy Brytyjczyków wskazują, że teraz się powtórzy. 

Wybory w Wielkiej Brytanii. Są pierwsze wyniki. Żadna partia nie ma samodzielnej większości >>>

Zgodnie z tradycją pierwsza próba uformowania nowego rządu należy do obecnie rządzących. Obecny rząd będzie sprawował władzę jako tymczasowy.

Możliwe scenariusze

A jakie są możliwe koalicje? Komentatorzy obstawiają dwa scenariusze. Według wstępnych wyników wyborów prawicowa Demokratyczna Partia Unionistyczna może liczyć na 10 mandatów, które według komentatorów mogą okazać się kluczowym wsparciem dla Theresy May.

Mówi się też o ewentualnym lewicowym sojuszu - Partia Pracy, Liberalni Demokraci oraz Szkocka Partia Narodowa mogą zgodnie z wynikami na 7:00 rano liczyć na 304 mandaty.

Zobacz też: w pralni, w pubie - tak głosowali Brytyjczycy >>>

Dziś wybory w Zjednoczonym Królestwie. Od ich wyniku zależy przyszłość Brexitu

Więcej o: