Za kryzysem w Katarze stoją rosyjscy hakerzy? Tak uważa amerykański wywiad

• Za kryzysem wokół Kataru mogą stać rosyjscy hakerzy - podaje CNN• Stacja powołuje się na źródła w amerykański wywiadzie• Rosjanie mieli umieścić fałszywe informacje w katarskich mediach

Wg. wywiadu USA, do pierwszego włamania doszło dwa tygodnie temu - informuje CNN. Jak poinformował rząd Kataru, 23 maja w systemie katarskiej agencji prasowej pojawiły się nieprawdziwe informacje. Według nich władze kraju wypowiadały się przychylnie o Iranie i Izraelu oraz kwestionowały sens sprawowania urzędu przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Te wiadomości przyczyniły się do wywołania kryzysu dyplomatycznego pomiędzy państwami Zatoki Perskiej. Amerykańskie służby twierdzą, że celem działań hakerskich jest poróżnienie Stanów Zjednoczonych z ich sojusznikami.

Czytaj też: Kryzys w Katarze. Lotnisko w stolicy odcięte, mieszkańcy wykupują żywość>>>

Dowiedz się więcej:

Jak amerykanie znaleźli informacje o ataki hakerskim?

O tym, że doszło do ataku hakerskiego informował najpierw minister spraw zagranicznych Kataru szejk Mohamad Bin Abdulrahman al-Tani. Agencja FBI wysłała swoich specjalistów do stolicy Kataru - Dohy, aby wsparli tamtejszy rząd w śledztwie w sprawie ataków hakerskich. Nie jest jasne, czy Amerykanie, którzy natrafili na ślad hakerów, wiążą ich aktywność z grupami przestępczymi, czy też z rosyjskim wywiadem. Agencje CIA oraz FBI odmawiają komentarzy w tej sprawie. Rzeczniczka prasowa katarskiej ambasady w Waszyngtonie powiedziała, że w tej sprawie trwa postępowanie, a jego wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości, kiedy to będzie tylko możliwe.

Na czym polega bojkot Kataru?

Arabia Saudyjska zamknęła lądową i morską granicę z Katarem, w praktyce odcinając ten kraj od świata. Linie lotnicze z Rijadu, Dubaju i Abu Dhabi odwołały połączenia lotnicze z Dohą, a część krajów zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów Qatar Airways. Arabia Saudyjska, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie dały obywatelom Kataru dwa tygodnie na opuszczenie swoich terytoriów i zakazały swoim obywatelom wyjazdów do Kataru.

Dlaczego Katar jest izolowany?

Powodem ma być rzekome wspieranie przez Dohę terroryzmu. Zarówno katarskie władze, jak i bogaci szejkowie tego kraju, są oskarżani między innymi o finansowe wspieranie tzw. Państwa Islamskiego.

Jak komentują to władze Kataru?

Władze tego kraju twierdzą, że decyzja o bojkocie jest niesprawiedliwa i oparta na fałszywych informacjach. Katar zaprzecza wszystkim oskarżeniom, a izraelski dziennik“Haaretz” pisze, że prawdziwym powodem może być zawarte niedawno porozumienie w sprawie eksportu gazu między Katarem a Iranem, wrogiem większości krajów sunnickich na Bliskim Wschodzie.

Co z mundialem w 2022 roku?

Władze Kataru informują też, że są w stałym kontakcie z FIFA. Doha twierdzi, że organizacja piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku nie jest zagrożona.

Więcej o: