Katar coraz bardziej izolowany. Do bojkotu dołączają się kolejne państwa

• Kolejne kraje Bliskiego Wschodu przyłączają się do bojkotu Kataru• Oprócz ZEA i Arabii Saudyjskiej zrobiły to również Egipt i Jemen• Powodem ma być rzekome wspieranie przez Dohę terroryzmu

Po tym jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały stosunki dyplomatyczne z Dohą (stolica Kataru), w sumie decyzję taką podjęło siedem krajów.
Do bojkotu przyłączyły się już między innymi Egipt, Jemen, a także Malediwy.

Dowiedz się więcej:

Na czym polega bojkot Kataru?

Arabia Saudyjska zamknęła lądową i morską granicę z Katarem, w praktyce odcinając ten kraj od świata. Linie lotnicze z Rijadu, Dubaju i Abu Dhabi odwołały połączenia lotnicze z Dohą, a część krajów zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów Qatar Airways. Arabia Saudyjska, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie dały obywatelom Kataru dwa tygodnie na opuszczenie swoich terytoriów i zakazały swoim obywatelom wyjazdów do Kataru.

Dlaczego Katar jest izolowany?

Powodem ma być rzekome wspieranie przez Dohę terroryzmu. Zarówno katarskie władze, jak i bogaci szejkowie tego kraju, są oskarżani między innymi o finansowe wspieranie tzw. Państwa Islamskiego.

Jak komentują to władze Kataru?

Władze tego kraju twierdzą, że decyzja o bojkocie jest niesprawiedliwa i oparta na fałszywych informacjach. Katar zaprzecza wszystkim oskarżeniom, a izraelski dziennik “Haaretz” pisze, że prawdziwym powodem może być zawarte niedawno porozumienie w sprawie eksportu gazu między Katarem a Iranem, wrogiem większości krajów sunnickich na Bliskim Wschodzie.

Co z mundialem w 2022 roku?

Władze Kataru informują też, że są w stałym kontakcie z FIFA. Doha twierdzi, że organizacja piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku nie jest zagrożona.

Ekspertka ds. terroryzmu: Obecnie Europa naprawdę jest bezpieczniejsza niż kiedyś [LICZBY]

Więcej o: