Atak terrorystyczny w Londynie. Premier May: Potencjalne akty terroryzmu [CO WIEMY?]

Na London Bridge van wjechał w pieszych. Napastnicy przemieścili się następnie na Borough Market, gdzie zaatakowali nożami. Zginęło co najmniej siedem osób oraz trzech zamachowców, a 48 zostało rannych.

Atak na London Bridge

W sobotę po godz. 23 na London Bridge, znajdującym się w centrum brytyjskiej stolicy, furgonetka wjechała w grupę pieszych. Most został zamknięty dla ruchu. Zamknięto również okoliczne stacje metra i pobliski dworzec. 

Akty terrorystyczne w Londynie. "Świadomy i tchórzliwy atak na niewinnych londyńczyków" [RELACJA NA ŻYWO]

Atak na Borough Market

Napastnicy z samochodu przemieścili się na pobliski Borough Market - miejsce, w którym znajdują się liczne bary i restauracje. Mężczyźni zaatakowali nożami przypadkowe osoby, prawdopodobnie wbiegali też do lokali gastronomicznych. 

Na tej mapie zaznaczono miejsca obu wydarzeń:

Przebieg ataku w LondyniePrzebieg ataku w Londynie Fot. maps.google.com / Gazeta.pl

Ofiary

Londyńska policja o godzinie 10.30 polskiego czasu podała, że zginęło co najmniej 7 osób, nie wliczając zabitych przez policję trzech zamachowców, a 48 zostało rannych - spośród nich 21 trafiło do szpitala w stanie krytycznym. 

Sprawcy ataków

W ciągu 8 minut od pierwszego doniesienia o ataku, policja zastrzeliła trzech napastników. Nie wiadomo jeszcze, czy byli to wszyscy sprawcy. W niedzielę w związku z atakiem zatrzymano jeszcze 12 osób. Napastnicy atakowali nożami. Świadkowie słyszeli odgłosy broni palnej, strzały zostały jednak oddane przez policjantów. 

Doniesienia, które się nie potwierdziły

Nie potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o incydencie w dzielnicy Vauxhall. Ktoś został tam pchnięty nożem, jednak nie ma to związku z atakami na London Bridge i w Borough Market. W Vauhxall ponownie otwarto tamtejszą stację metra.

W mediach społecznościowych krążyło zdjęcie zabitego podejrzanego, który miał na sobie coś przypominającego ładunek wybuchowy. Policja poinformowała, że były to atrapy.

Reakcja premier Wielkiej Brytanii

Theresa May powiedziała, że zdarzenia, do których doszło w nocy w Londynie są traktowane jako "potencjalne akty terroryzmu". Dodała, że prowadzone jest w tej sprawie "szybko posuwające" się śledztwo. Brytyjskie władze na rano zwołały posiedzenie komitetu bezpieczeństwa Cobra.

Działania policji po ataku

Bezpośrednio po ataku policja zabezpieczyła most London Bridge i jego okolice. Około południa znaczne siły policji przeprowadziły operację w dzielnicy Barking we wschodnim Londynie. Brytyjskie media pokazały nagrania z działań policji. Widać, że zatrzymano tam kilka osób.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Atak terrorystyczny w Londynie. Premier May: Potencjalne akty terroryzmu [CO WIEMY?]
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl