Wiza do USA tylko, jeżeli podasz informacje nt. Facebooka? Urealnia się pomysł Trumpa

Każdy, kto choć raz starał się o wydanie wizy do USA doskonale wie, że Amerykanie żądają podania bardzo wielu szczegółowych informacji dot. prywatnego życia. Ale to najwidoczniej wciąż za mało. Administracja Trumpa poszła dalej - chce informacji m.in. nt. Facebooka.

Administracja Donalda Trumpa wydała niedawno nowy, obszerny kwestionariusz dla osób ubiegających się o wizę. Już dziś jego wypełnienie zajmuje kilka godzin. Amerykanie proszę o podanie w nim informacji nt. naszego wykształcenia, rodziny, zarobków czy podróży zagranicznych w ostatnich latach. Ale najwidoczniej to wciąż za mało. 

Nowy kwestionariusz zatwierdzony 23 maja został poszerzony o sekcję poświęconą wyłącznie mediom społecznościowym. Jak informuje portal Mashable.com, wnioskodawcy są teraz proszeni także o podanie "unikatowej nazwy użytkownika" dla jakiejkolwiek usługi internetowej służącej do "tworzenia lub udostępniania treści" w ciągu ostatnich pięciu lat. Chodzi tu o popularne portale, takie jak: Facebook czy Instagram.

Rubryka poświęcona mediom społecznościowym w nowym kwestionariuszu wizowymRubryka poświęcona mediom społecznościowym w nowym kwestionariuszu wizowym US STATE DEPT.

Urzędnicy konsularni będą mogli również poprosić wnioskodawców o wszystkie poprzednie numery paszportów, adresy e-mail czy nawet numery telefonów. Wypełnienie wszystkich pól kwestionariusza jest dobrowolne, ale komunikat na dole formularza wyraźnie sugeruje, że brak informacji "może opóźnić lub uniemożliwić przetwarzanie indywidualnego wniosku wizowego".

Czym jest wiza do USA?

Wiza amerykańska jest dokumentem wydawanym przez ambasadę lub konsulat Stanów Zjednoczonych i naklejonym na jedną ze stron paszportu, który uprawnia do starania się o wjazd na terytorium USA. Wiza nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Oznacza jedynie, że podanie wizowe zostało rozpatrzone przez konsula amerykańskiego, który stwierdził, iż można podróżować do punktu granicznego na lotnisku, w porcie morskim bądź na granicy lądowej i ubiegać się o zezwolenie na wjazd w określonym celu.

LOT-em do Los Angeles w klasie ekonomicznej i biznes. Czym się różnią? [NASZ TEST] >>>

Decyzję o wpuszczeniu do USA podejmuje - dopiero na granicy - amerykański urzędnik imigracyjny Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS). Jest on uprawniony do wydania zezwolenia na wjazd do Stanów Zjednoczonych i decyzji, jak długo może trwać dany pobyt.

Polska jest jednym z krajów, których obywatele muszą ubiegać się o wydawanie wiz. Obecnie, za samo rozpatrzenie wniosku o wizę nieimigracyjną Polacy muszą zapłacić 160 dolarów. W przypadku decyzji odmownej, kwota przepada na rzecz rządu Stanów Zjednoczonych.

Więcej o: