Manuel Noriega nie żyje. Były dyktator Panamy miał 83 lata

• Zmarł były dyktator Panamy Manuel Noriega• Przyczyną śmierci były powikłania po operacji raka mózgu• Polityk zmarł w wieku 83 lat w Panama City

"Śmierć Manuela Noriegi zamyka pewien rozdział naszej historii. Jego córki i ich rodziny zasługują na to, żeby miał spokojny pochówek" - napisał na Twitterze prezydent Panamy Juan Carlos Varela. Manuel Antonio Noriega zmarł w wyniku powikłań po operacji raka mózgu, którą przeszedł w lutym. Polityk został w 2011 roku skazany na 60 lat więzienia za zabójstwa przeciwników politycznych.

Dowiedz się więcej:

Kim był Manuel A. Noriega?

Manuel Noriega sprawował rządy w Panamie w latach 1983-1989. Początkowo był sojusznikiem USA, jednak pod koniec lat 80. nawiązał współpracę z krajami bloku komunistycznego. Oskarżony o przekazywanie tajnych dokumentów na Kubę, fałszowanie wyborów, handel narkotykami i łamanie praw człowieka został obalony przez wojska amerykańskie w grudniu 1989 roku. Noriega schronił się w nuncjaturze papieskiej, oddał się jednak w ręce Amerykanów po naciskach dyplomatycznych. W USA został skazany na 40 lat więzienia za handel narkotykami. W 2011 roku wrócił do Panamy, gdzie również trafił do więzienia.

Więcej o: