Człowiek mógł powstać w Europie, a nie w Afryce. Poznajcie swojego przodka - El Greko

Do tej pory naukowcy byli przekonani, że nasz najstarszy przodek pochodził z Afryki. Jednak odkryte w Europie szczątki uzębienia pozwalają wierzyć, że tzw. brakujące ogniwo ewolucji znajdowało się nad Morzem Śródziemnym.

Grekopitek - czule nazywany przez badaczy El Greko - może się okazać ostatnim wspólnym krewnym naczelnych i ludzi. Są o tym przekonani badacze, którzy w 2012 roku odkryli w Bułgarii ząb liczący nawet siedem milionów lat - czytamy w portalu New Scientist. To jeden z dwóch znanych szczątków grekopiteka. Już w 1944 roku w greckich Atenach znaleziona została jego szczęka.

"Nowe brakujące ogniwo"

Zespół badaczy prowadzonych przez prof. Nikolaja Spassova z Akademii Nauk w Bułgarii i prof. Davida Beguna z Uniwersytetu w Toronto, uważnie zbadał znalezione fragmenty uzębienia. Naukowcy poświęcili wiele uwagi korzeniom zębów, które różnią się u ludzi i małp. U El Greko miały być typowe dla pra-człowieka. Choć szczęka z Aten jest kiepsko zachowana, to zdaniem badaczy można przypuszczać, że jej właściciel miał niewielkie kły - co również jest typowe dla Homininów.

- To badanie całkowicie zmienia nasze postrzeganie czasu i miejsca, w którym ludzkość zaczęła stawiać pierwsze kroki - powiedział portalowi Telegraph prof. Nikolai Spassov, który określił ten gatunek "nowym brakującym ogniwem". - Grekopitek nie jest małpą człekokształtną. To członek plemienia Hominini i bezpośredni przodek rodzaju Homo - zaznacza badacz. Prof. David Begun jest równie optymistyczny. - To odkrycie pozwala nam umiejscowić rozdzielenie się człowieka od małp człekokształtnych w rejonie Morza Śródziemnego - opowiada.

Sceptycyzm kolegów

Wielu antropologów sceptycznie podchodzi do badania Spassova i Beguna. - Na podstawie pojedynczych cech nie można ogłaszać wywrotowych ewolucyjnych odkryć - podkreślił Sergio Almécija z Uniwersytetu George'a Washingtona. Badacz wyjaśnia, że u naczelnych często niezależnie wytwarzają się podobne cechy. Tim White z Uniwersytetu w Kalifornii mówi wprost, że Begun próbuje na nowo ożywić "przestarzałą dyskusję na temat znanej od dawna, kiepsko zachowanej skamieniałości".

Więcej o: