Zamach w Manchesterze. Salman Abedi sprawcą ataku. Zatrzymano jego brata [CO WIEMY]

22 ofiary i 59 rannych - to bilans poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze. Zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Eksplozja

Do wybuchu doszło w poniedziałek wieczorem, o 22.30 lokalnego czasu, w foyer hali widowiskowej Manchester Arena - największej takiej hali w Europie. Atak przeprowadzono po koncercie amerykańskiej wokalistki Ariany Grande. W kompleksie znajdowało się wówczas ok. 21 tys. osób.

Ofiary

W wyniku ataku zginęły 22 osoby, rannych jest co najmniej 59. Wśród ofiar jest m.in. 12 dzieci i nastolatkowie. Ranny został jeden Polak - podało we wtorek wieczorem polskie MSZ.

Pierwsza zidentyfikowana ofiara to 18-letnia Georginia Callander. Jej śmierć potwierdziła uczelnia, do której uczęszczała, Runshaw College w Leyland. "Ogarnął nas niepojęty smutek" - napisały władze szkoły. Callander była studentką drugiego roku zdrowia i opieki społecznej.

Georgina Callander w 2015 roku na koncercie Ariany GrandeGeorgina Callander w 2015 roku na koncercie Ariany Grande Fot. instagram.com/georgina.bethany/

Kolejną zidentyfikowaną ofiarą jest zaledwie 8-letnia Saffie Rose Roussos. Dziewczynka przyszła na koncert razem z siostrą i mamą, które trafiły po ataku do szpitala. - Była piękną, małą dziewczynką, w każdym tego słowa znaczeniu - powiedział dyrektor szkoły Tarleton Community, do której chodziła. - Była kochana i uwielbiana przez wszystkich, będziemy pamiętać jej ciepło i dobroć - dodał.

Sprawcy

Poniedziałkowy atak miał charakter samobójczy. Dzień później przyznało się do niego tzw. Państwo Islamskie. Po południu służby podały, że według nich sprawcą jest 22-letni Salman Abedi - obywatel brytyjski pochodzenia libijskiego.

Nie wiadomo, czy działał sam. We wtorek brytyjskie służby poinformowały, że w związku z atakiem zatrzymano na południu Manchesteru 23-letniego brata zamachowca. Kilka godzin później ujęto kolejną osobę.

Reakcje

Na wieść o zamachu, wszystkie brytyjskie partie polityczne zawiesiły swoje kampanie wyborcze. W czerwcu na Wyspach odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne.

Brytyjska premier Theresa May powiedziała, że uczestnicy koncertu padli ofiarą zamachu terrorystycznego, jednego z najgorszych w historii jej w kraju. - To jest przerażające i obrzydliwe tchórzostwo skierowane bezpośrednio w niewinne, bezbronne dzieci i młodych ludzi, którzy tej nocy powinni się cieszyć - podkreśliła.

Ariana Grande na Twitterze zamieściła po tragedii jedynie krótki wpis. "Jestem załamana. Z głębi serca jest mi przykro. Nie mam słów" - napisała artystka. Piosenkarka odwołała swoje koncerty, za kilka dni miała zagrać m.in. w Polsce.

Konsulat RP w Manchesterze uruchomił specjalną infolinię dla tych, którzy poszukują w związku z zamachem swoich bliskich: +44 (0) 77 69 97 57 19.

Zamach w Manchesterze. Policyjna akcja na zdjęciach [GALERIA] >>>

Więcej o: