Emmanuel Macron już oficjalnie prezydentem Francji. "Wieczorem będę już w pracy"

• Emmanuel Macron zaprzysiężony na prezydenta Francji• Macron ma 39 lat. Będzie najmłodszym prezydentem Republiki• W II turze wyborów uzyskał 66,10 proc. głosów

Emmanuel Macron, wybrany tydzień temu przez Francuzów na prezydenta, właśnie oficjalnie przejął władzę. Zaprzysiężenie odbyło się w Pałacu Elizejskim. Zgodnie z ceremoniałem najpierw spotkał się z ustępującym Fracoisem Hollandem, który miał przekazać następcy dossier dot. najważniejszych spraw kraju oraz zbliżających się wydarzeń na szczeblu międzynarodowym. Emmanuel Macron otrzyma również kody umożliwiające użycie broni nuklearnej. 

Dowiedz się więcej:

Co Emmanuel Macron mówił w pierwszym przemówieniu?

Emmanuel Macron wskazywał m.in. na potrzebę reformy Unii Europejskiej. - Świat potrzebuje Francji bardziej niż kiedykolwiek - powiedział i dodał, że chce, by jego kraj "uwierzył w siebie". - Razem wzniesiemy się ponad nasze obawy i lęki - podkreślił. Złożył hołd poprzednim prezydentom, od de Gaulle'a do Sarkozy'ego i Hollande'a. Podkreślił, że Francja musi się opowiadać za wolnością i prawami człowieka. - Od dzisiejszego wieczora zaczynam pracę. Nie żyje republika! Niech żyje Francja! - zakończył.

Emmanuel Macron najmłodszym prezydentem

Emmanuel Macron ma 39 lat. Jest najmłodszym prezydentem Francji. Urodził się i wychował w pikardyjskim Amiens. Ukończył École Nationale d’Administration - kuźnię elit. Kierował polityką inwestycyjną w banku Rothschildów. W gabinecie prezydenta Francois Hollande'a odpowiadał za politykę gospodarczą, a w socjalistycznym rządzie Manuela Vallsa kierował ministerstwem gospodarki. 2016 r. stanął na czele socjal-liberalnej partii En Marche!, którą stworzył. 10 lat temu poślubił swoją starszą o 25 lat nauczycielkę francuskiego, Brigitte, która właśnie została pierwszą damą Francji.

Jak był ostateczny wynik wyborów prezydenckich we Francji?

Emmanuel Macron zdobył w wyborach prezydenckich 66,10 proc. głosów, a jego kontrkandydatka, skrajnie prawicowa Marine Le Pen 33,90 proc.

ZOBACZ TEŻ: Chcieli zatrzymać Le Pen i się udało. Teraz się cieszą. I to jak! KOMENTARZE FRANCUZÓW >>>

Francja troszczy się o klimat. Do 2025 zamknie wszystkie elektrownie zasilane węglem

Więcej o: