Emmanuel Macron wygrywa wybory we Francji. Będzie najmłodszym prezydentem

Emmanuel Macron wygrywa wybory prezydenckie we Francji - wynika z sondażowych wyników i cząstkowych danych po przeliczeniu ponad 70 proc. głosów. Kim jest nowy prezydent Francji?

Emmanuel Macron - według różnych sondaży - zdobył od 65 do 66 procent głosów. Jego rywalka - Marine Le Pen między 34-35 procent. Po przeliczeniu 71 proc. głosów: Macron ma 62,87 proc., Le Pen 37,13 proc.

Emmanuel Macron - z "kuźni elit" do polityki

Emmanuel Macron ma 39 lat. Zostanie więc najmłodszym prezydentem. Jak przypomina Deutsche Welle, Napoleon miał 35 lat, kiedy w 1804 roku został – nie prezydentem, tylko cesarzem Francuzów.

Macron urodził się i wychował w pikardyjskim mieście Amiens. Ukończył École Nationale d’Administration - kuźnię francuskich elit, które - niezależnie od barw politycznych - od lat rządzą Francją.

Kierował polityką inwestycyjną w banku Rothschildów. W gabinecie ustępującego prezydenta Francois Hollande'a odpowiadał za politykę gospodarczą, zaś w socjalistycznym rządzie Manuela Vallsa kierował ministerstwem gospodarki. W ubiegłym roku utworzył i stanął na czele socjal-liberalnej partii En Marche!

10 lat temu pośubił swoją, starszą o 25 lat, nauczycielkę języka francuskiego Brigitte. Do dziś są małżeństwem. 

Macron proeuropejski

Macron był najbardziej proeuropejskim z głównych kandydatów francuskich wyborów. - Wzmocnimy sojusz z Niemcami, by odbudować Europę naszych ambicji - zapowiadał. Od innych różniło go też twardsze stanowisko wobec Rosji. - Trzeba rozmawiać z Rosją, bo jest to wielki kraj, ale nie przymykając oczu na przypadki łamania praw człowieka - podkreślał.

''Mozart Pałacu Elizejskiego'' albo po prostu Manu. Kim jest Emmanuel Macron? CZYTAJ WIĘCEJ NA WEEKEND.GAZETA.PL >>>

Więcej o: