Dalsze tarcia między Dudą a PiS. "Minister Witek nie zrozumiała wypowiedzi pana prezydenta"

Trwa zamieszanie wokół deklaracji Andrzeja Dudy ws. referendum o zmianie konstytucji. Wydaje się, że PiS nie uzgodniło jednej wersji w tej sprawie. Szefowa gabinetu premier przypisała nawet inicjatywę partii. Pałac Prezydencki szybko jej odpowiedział.

- To nie jest pomysł pana prezydenta, to pomysł Prawa i Sprawiedliwości - podkreślała Elżbieta Witek zapytana w TVN24 o zapowiedź prezydenta Dudy. 3 maja mówił on planach przeprowadzenia w 2018 roku referendum dot. zmian w konstytucji. 

Na słowa szefowej gabinetu premier zareagowała Kancelaria Premiera. Zastępca szefa KPRP Paweł Mucha zrobił jej przytyk. - Wydaje się, że pani minister Witek nie zrozumiała ściśle wypowiedzi pana prezydenta - powiedział.

Mucha stwierdził, że Andrzej Duda przestawił ten pomysł z własnej inicjatywy. Dodał, że potrzeba zmian w konstytucji jest zgłaszana przez środowiska polityczne i prawnicze, ale pomysł zgłoszony przez prezydenta w trakcie święta należał do niego.

"Referendum to nie jest akt jednostronny prezydenta"

Elżbieta Witek powiedziała także, że oczekuje "mapy drogowej" dochodzenia do referendum. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że przygotowania do referendum zajmą najbliższe miesiące, więc "mapa drogowa" tej inicjatywy na pewno powstanie, ale później.

- Pamiętajmy, że sama procedura referendum ma swoją drogę prawną, więc to nie jest akt jednostronny prezydenta - powiedział szef gabinetu Andrzeja Dudy.

Różne wersje w PiS

Pewne jest, że PiS i prezydent nie mówią w tej sprawie jednym głosem. Na dodatek wydaje się, że Prawo i Sprawiedliwość nie uzgodniło jednej wersji ws. inicjatywy Dudy. O ile Witek przypisywała pomysł PiS, to rzeczniczka PiS Beata Mazurek mówiła wcześniej, że referendum "to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy".

- Nie wiedziałem, że prezydent zgłosi taką propozycję. Dowiedziałem się o tym z mediów - mówił z kolei w "Faktach" TVN wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

"Polacy powinni się wypowiedzieć ws. zmiany konstytucji"

W trakcie uroczystości w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent ogłosił, że chce, aby w sprawie konstytucji w przyszłym roku - kiedy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - odbyło się referendum.

Andrzej Duda dodał, że Polacy powinni się wypowiedzieć między innymi na temat tego, jaką rolę w państwie powinni mieć prezydent oraz parlament. Prezydent powiedział też, że chce, by referendum poprzedziła debata.

Więcej o: