Obama nie chce angażować się w wybory, ale dla Francji robi wyjątek. Tłumaczy, dlaczego

- Francuskie wybory są ważne dla przyszłości i Francji, i świata - powiedział w krótkim nagraniu Barack Obama. Z tego powodu - jak mówi - popiera w nich Emmanuela Macrona.

Już za trzy dni rozstrzygnie się, kto zostanie następnym prezydentem Francji: centrysta i były minister Emmanuel Macron czy liderka skrajnej prawicy Marine Le Pen.

Macron ma dużą przewagę w sondażach i wg widzów lepiej wypadł we wczorajszej debacie. Teraz otrzymał z kolej ważny głos poparcia - od Baracka Obamy. Były prezydent USA wyraził swoje poparcie w nagranym oświadczeniu, które francuski kandydat zamieścił na Twitterze.  

- Teraz kiedy nie muszę już kandydować na żadne stanowisko, nie planuję angażować się zbyt często w kampanie wyborcze - powiedział Obama i od razu zaznaczył, że tym razem robi wyjątek. - Francuskie wybory są ważne dla przyszłości i Francji, i świata, a także dla naszych wspólnych wartości - podkreślił były prezydent. Obama ocenił, że "sukces Francji ma przełożenie na cały świat". 

- Podziwiałem kampanię, którą prowadził Emmanuel Macron. Stawał w obronie liberalnych wartości. Przedstawił wizję ważnej roli, jaką Francja odgrywa w w Europie i na świecie. Jest oddany tworzeniu lepszej przyszłości obywateli Francji - powiedział Obama. 

On odwołuje się do nadziei ludzi, a nie ich obaw. Z przyjemnością rozmawiałem niedawno z Emmanuelem i usłyszałem o jego niezależnym ruchu i jego wizji przyszłości Francji. Wiem, że zmagacie się z wieloma wyzwaniami. Chcę, aby wszyscy moi przyjaciele we Francji wiedzieli, jak mocno liczę, że wam się powiedzie. Ze względu na to, jak ważne są te wybory, chcę, abyście wiedzieli: popieram Emmanuela Macrona.

Obama skończył oświadczenie słowami "En Marche!" (fr. Naprzód! - nazwa ruchu Macrona) i " Vive la France!" (fr. niech żyje Francja).

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Obama nie chce angażować się w wybory, ale dla Francji robi wyjątek. Tłumaczy, dlaczego
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl