Po kołowaniu nadszedł czas na dziewiczy rejs AG600. Oto największy na świecie samolot-amfibia

Chiny są coraz aktywniejsze w przemyśle lotniczym. Po udanych testach naziemnych pierwszego chińskiego samolotu pasażerskiego, przyszła kolej na test największego na świecie samolotu-amfibii. Jak podają chińskie media, maszyna właśnie odbyła swój dziewiczy rejs.

AG600 to zbudowany w pełni dzięki chińskim technologiom samolot-amfibia - rodzaj wodnosamolotu, który ma wypuszczane podwozie z kołami.

Największa tego typu maszyna na świecie ma być wykorzystywana do gaszenia pożarów w lasach oraz udziału w akcjach ratowniczych.

Chińska agencja Xinhua dodaje, że samolot ma być także wykorzystywany „do monitoringu i ochrony oceanów”, co może oznaczać, że AG600 będzie także brał udział w misjach na spornych akwenach Morza Południowochińskiego. To właśnie tam Chiny zbudowały sztuczne wyspy, na których powstała także infrastruktura wojskowa.

W kwietniu na lotnisku Pudong w Szanghaju zaprezentowano dwusilnikowy samolot pasażerski C919. Maszyna ma 168 miejsc siedzących, a jej zasięg wynosi 4 tys. kilometrów. Rozmiarami samolot jest zbliżony do najpopularniejszych dużych samolotów pasażerskich na świecie - Airbusa A320 i Boeinga 737.

Podczas prób w Szanghaju samolot rozpędzano na pasie startowym, tak by uniósł nos, a następnie go hamowano. Teraz czas na pierwszy lot, a ten przewidziano do końca maja. 

 
Więcej o: