Tak wygląda Ziemia widziana z Saturna! Jedno z pożegnalnych zdjęć sondy Cassini, ale za to jakie

Ok. 1,4 miliarda kilometrów dzieliło sondę Cassini od Ziemi w ubiegłą środę. To właśnie wtedy sfotografowała ona naszą planetę widzianą między pierścieniami Saturna.

Na taki widok mogliby spoglądać mieszkańcy Saturna, gdyby istnieli. Sonda kosmiczna Cassini badająca obecnie jego pierścienie wykonała zdjęcie, na którym widać Ziemię.

Ziemia widziana z SaturnaZiemia widziana z Saturna NASA

Fotografia może fascynować, bo jest wykonana z odległości 1,4 miliarda kilometrów. Zdjęcie zostało zrobione w środę 12 kwietnia o godz. 7.41 naszego czasu. Chociaż tego nie widać, Ziemia była obrócona w kierunku sondy Cassini częścią, na której znajduje się Ocean Atlantycki.

Na przybliżeniu można zobaczyć nie tylko Ziemię, ale również Księżyc.

Ziemia i Księżyc widziane z SaturnaZiemia i Księżyc widziane z Saturna NASA

Sonda Cassini-Huygens została wystrzelona w 1997 r. W 2004 r. dotarła do Saturna, a kilka miesięcy później próbnik Huygens wylądował na księżycu planety - Tytanie. Przez najbliższe miesiące Cassini będzie badała m.in. długość dnia na Saturnie i wiek pierścieni otaczających planetę.

Misja sondy potrwa do września tego roku. Wtedy zostanie w sposób kontrolowany i zaplanowany zniszczona w atmosferze Saturna. 

Zobacz także: Oto, jak człowiek niszczy przyrodę. Zobacz wstrząsające zdjęcia NASA

Oto, jak człowiek niszczy przyrodę. Zobacz wstrząsające zdjęcia NASA