USA zrzuciły w Afganistanie "matkę wszystkich bomb". Nie użyto jej nigdy wcześniej

• USA zrzuciły w Afganistanie największą bombę nienuklearną• Jest ona nazywana potocznie "matką wszystkich bomb"• Bomba GBU-43B nie była nigdy wcześniej użyta w walce

Bomba GBU-43B została zrzucona we wtorek o godz. 7.32 po południu (czasu lokalnego) w afgańskiej prowincji Nangarhar. Rzecznik prezydenta Trumpa podał, że USA namierzyły system jaskiń i tuneli, po których poruszali się bojownicy IS. Cel znajdował się blisko granicy z Pakistanem. Bombę paliwowo-powietrzną wielkiego kalibru zrzucono z samolotu MC-130 - powiedział rzecznik Pentagonu. To najpotężniejsza amerykańska bomba, która nie jest bombą atomową. USA nie użyły jej nigdy wcześniej. Ma siłę wybuchu odpowiadającą 11 tonom trotylu.

W wyniku eksplozji ładunku śmierć poniosło co najmniej 36 bojowników tzw. Państwa Islamskiego - przekazało afgańskie ministerstwo obrony. Agencja Reutera zastrzega jednak, że doniesienia te nie zostały potwierdzone w niezależnych źródłach.

Rzecznik afgańskiego resortu obrony Dawlat Waziri przekazał natomiast, że w ataku nie ucierpieli cywile. - Żadnemu cywilowi nic się nie stało; została jedynie zniszczona baza, którą Daesz (arabski akronim IS - przyp. red.) wykorzystywał do ataków w innych częściach prowincji - powiedział Waziri.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje ok. 8,4 tys. amerykańskich żołnierzy. Szkolą afgańskie siły, doradzają im i wspomagają je w walkach z talibami i bojownikami IS.

Więcej o: