Dziennikarze pytają Tuska o Saryusz-Wolskiego. Reakcja? "Mogę powiedzieć tylko tyle..."

• Szef RE rozmawiał z dziennikarzami na konferencji prasowej w Brukseli• Donald Tusk został zapytany m.in. o swojego kontrkandydata • - Nie odpowiadam za żadne konflikty - zapewnił polityk

Uczestnicy konferencji dopytywali Tuska o kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego. Szef RE zgrabnie wykręcił się od odpowiedzi. - Nie odpowiadam za żadne konflikty i mogę powiedzieć tylko tyle: znam swoją rolę jako przewodniczącego Rady Europejskiej - mówił. - Jestem i będę również w przyszłości bezstronny i politycznie neutralny względem wszystkich 28 państw członkowskich - a przynajmniej starałem się taki być w trakcie mojej kadencji. I naprawdę uważam, że to mi się udało - zapewnił polityk.

Dowiedz się więcej:

Co jeszcze mówił dziennikarzom Tusk?

- Jednocześnie oczywiście odpowiadam też za ochronę europejskich wartości i zasad, to też moja rola. Również w to głęboko wierzę. Nie jestem tu po to, by oceniać swoją skuteczność - tym zajmą się liderzy i jutro zobaczymy. To jest jedyne ciało polityczne, które może oceniać moją kandydaturę i moją przyszłość. Jestem gotów na ten osąd - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Co szef MSZ mówił o zaproszeniu Saryusz-Wolskiego na szczyt?

- Chciałbym, aby pan Jacek Saryusz-Wolski został zaproszony na Radę Europejską i przedstawił swój program. Wydaje się, że jest to nielogiczne, byśmy mogli dyskutować o formalnym kandydacie zgłoszonym przez Polskę i Rada nie wysłuchałaby go na tym spotkaniu - przekonywał na konferencji prasowej Witold Waszczykowski.

Kiedy zostanie wybrany szef RE?

Na czwartek i piątek w Brukseli zaplanowany jest szczyt UE, na którym ma zapaść decyzja o wyborze szefa Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku. Na początku lutego Donald Tusk, który na ten urząd został wybrany latem 2014 r., zadeklarował chęć kontynuowania dotychczasowej pracy. W sobotę resort spraw zagranicznych poinformował, że europoseł Jacek Saryusz-Wolski jest kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Tego samego dnia Saryusz-Wolski został, na wniosek Schetyny, wykluczony z PO. W poniedziałek europoseł poinformował, że wystąpił z Europejskiej Partii Ludowej, której był wiceszefem.

Czy są jacyś inni kandydaci na szefa RE?

Do środowego popołudnia nie pojawił się żaden inny oficjalny kandydat na szefa Rady Europejskiej poza dwoma Polakami. Z dotychczasowych deklaracji płynących ze stolic państw UE wynika, że Tusk cieszy się poparciem zdecydowanej większości. Nominacja szefa RE będzie pierwszym punktem obrad szczytu UE, który rozpocznie się w czwartek po południu. W tej części posiedzenie będzie prowadzić premier pełniącej przewodnictwo w UE Malty Joseph Muscat, a Tusk opuści salę obrad.

Jak wybiera się szefa RE?

Zgodnie z traktatem lizbońskim Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego większością kwalifikowaną. Przepisy stanowią, że jego mandat jest jednokrotnie odnawialny. Regulacje są dosyć ogólne i nie opisują procedury zgłaszania kandydatów.

A TERAZ ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: Donald Tusk jest politykiem, który łamie elementarne zasady Unii Europejskiej

Jarosław Kaczyński: "Donald Tusk jest politykiem, który łamie elementarne zasady Unii Europejskiej"