W akcji jak z "Mission Impossible" obrabowali magazyn. Ukradli m.in. wartą milion książkę Kopernika

Wywiercili dziury, na linach zjechali do magazynu i ukradli książki warte 10 mln zł. "Daily Mail" opisuje zuchwałą kradzież z magazynu obok londyńskiego lotniska Heathrow.

Skradzione książki - złodzieje zabrali w sumie 160 sztuk - należały do różnych kolekcjonerów. Zebrano je w magazynie w okolicach lotniska Heathrow, skąd miały zostać przetransportowane na Targi Antykwariatów. 

Grupa złodziei uderzyła nad ranem 30 stycznia, a przebieg przypominał film sensacyjny - opisuje "Daily Mail". Sprawcy wspięli się na dach i wywiercili dziury w świetlikach z wzmocnionego włókna szklanego. Stamtąd opuścili się na kilkunastometrowych linach.Nagrały ich kamery monitoringu, ale udało im się uniknąć włączenia czujek alarmowych.

Część sprawców została na dachu i stopniowo wyciągała książki na linach. 

Skradziono książki Kopernika, da Vinci, Galileusza i Newtona

Zdaniem właścicieli książek i ekspertów była to kradzież na zlecanie. Po pierwsze, złodzieje wiedzieli dokładnie, po co przyszli. Nie ukradli nic innego, choć w magazynie była m.in. wartościowa elektronika. Poszli prosto do metalowych skrzyć z książkami i wybrani z nich konkretne egzemplarze.

Po drugie, wśród skradzionych dzieł są unikaty i sprzedanie ich na czarnym rynku byłoby praktycznie niemożliwe. Stąd wniosek, że cała kolekcja trafi do jednej osoby, która zapłaciła za skok.

Najcenniejsza książką w kolekcji była kopia "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika z 1566 roku, warta około miliona złotych. Poza tym skradziono m.in. dzieła Galileusza, Newtona, Leonarda da Vinci i Dantego. W sumie ich wartość to ok. 2 mln funtów (10 mln złotych).

Więcej o: