Marine Le Pen zapowiada: Po wygraniu wyborów "Frexit" i wyjście z NATO

Marine Le Pen planuje wystąpienie Francji z NATO i referendum ws. "Frexitu". To plan przewodniczącej Frontu Narodowego po ewentualnym wygraniu wyborów.

Na dwa i pół miesiąca przed wyborami prezydenckimi we Francji antyunijna i antyimigracyjna partia Front National (FN) z Marine Le Pen na czele jeszcze intensywniej zabiega o poparcie elektoratu. Front National rozważa nawet wystąpienie Francji z sojuszu obronnego NATO. - Francja nie może być wciągana w wojny, które nie są jej wojnami - napisano w programie przedstawionym w Lyonie. FN chce jednocześnie zwiększyć wydatki na obronność i przywrócić obowiązkową służbę wojskową.

Poza tym partia podkreśla, że po zwycięstwie Le Pen planowane jest referendum ws. wystąpienia Francji z Unii Europejskiej. Sama szefowa FN zapowiedziała już "Frexit" na wzór brytyjski. Szef sztabu wyborczego FN David Rachline na dwudniowym konwencie partii w Lyonie przedstawił "144 zobowiązania, by przywrócić porządek we Francji".

FN proponuje m.in. zmasowane wzmocnienie sił bezpieczeństwa, wystąpienie ze strefy Schengen i przywrócenie narodowej waluty. FN odrzuca także międzynarodowe umowy handlowe jak CETA i TTIP, zmiast nich domagając się "inteligentnego protekcjonizmu" i wspierania francuskich rolników i rybaków. Partia nie chce podnosić podatku VAT, ale chce obniżyć opodatkowanie dochodów. W kwestii imigracji kandydatka FN zaproponowała m.in. ograniczenie jej do 10 tys. ludzi rocznie, a także m.in. odebranie możliwości podwójnego obywatelstwa dla nie-Europejczyków.

Według sondaży Le Pen może liczyć na wejście do drugiej rundy wyborów, lecz jej kontrahent ma mieć wtedy zdecydowanie większe poparcie.

Artyku pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''