Sędzia sprzeciwił się Trumpowi i wstrzymał jego dekret o zamknięciu granic. Biały Dom już odpowiedział

• Sędzia federalny czasowo wstrzymał dekret Trumpa ws. zamknięcia granic• Teraz obywatele 7 państw i uchodźcy mogą wjechać do USA• Administracja Trumpa zapowiada walkę z decyzją

Krótko po północy czasu polskiego sędzia federalny w Seattle w stanie Waszyngton wydał czasowy nakaz wstrzymania wykonywania dekretu prezydenta Donalda Trumpa. Zakazywał on wjazdu do USA uchodźcom i obywatelom siedmiu państw z muzułmańską większością. Decyzja sędziego dotyczy całego kraju. Dekret Trump wywołał chaos i masowe protesty na lotniskach, doszło do rozdzielania rodzin. Rzecznik Białego Domu po kilku godzinach wydał oświadczenie. Podkreśla w nim, że prezydent miał prawo podjąć taką decyzję i była ona "właściwa". Administracja podejmie kroki prawne wobec decyzji sędziego.

 

Dowiedz się więcej:

Jak sędzia uzasadniał decyzję o wstrzymaniu dekretu Trumpa?

W uzasadnieniu swej decyzji sędzia James Robart podkreślił m.in., że mieszkańcy stanu Waszyngton mogliby ponieść "nieodwracalne szkody", gdyby rozporządzenie prezydenta pozostawało w mocy. Dekret Trumpa zaskarżył stan Waszyngton, w którym władze sprawuje Partia Demokratyczna. Do skargi przyłączył się także stan Minnesota. Prokurator generalny stanu Waszyngton Bob Ferguson z zadowoleniem przyjął decyzję sędziego. - Zwyciężyła konstytucja. Nikt nie stoi ponad prawem, nawet prezydent - napisał w oświadczeniu Ferguson.

Jak decyzję sędziego komentuje Biały Dom?

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer oświadczył w nocy z piątku na sobotę, że decyzja Donalda Trumpa o wstrzymaniu na 90 dni wydawania wiz obywatelom siedmiu państw muzułmańskich ma na celu ochronę Amerykanów; jest "zgodna z prawem i właściwa". Zapowiedział, że tak szybko jak to jest możliwe zostanie złożone odwołanie od orzeczenia wydanego przez sędziego w Seattle. Zapowiedział, że administracja podejmie działania prawne wobec decyzji sędziego federalnego w Seattle, który czasowo zablokował wykonywanie prezydenckiego dekretu dotyczącego zakazu wjazdu do USA obywateli siedmiu państw.

Czego dotyczy dekret Trumpa?

Przed tygodniem prezydent Donald Trump wydał dekret o wstrzymaniu przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom siedmiu krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Zakazem objęto obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu. Na 90 dni zakazano także przyjmowania do USA uchodźców, zaś w przypadku uchodźców z Syrii zakaz jest bezterminowy. 

 

Więcej o: