Królowa Elżbieta II nie żyje. Panowała 70 lat

Królowa Elżbieta II nie żyje. Miała 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Nowym królem został syn Elżbiety II, Karol.

Informacja o śmierci królowej podały służby prasowe rodziny królewskiej. "Odeszła w spokoju" - podano w komunikacie. 

Informacja o śmierci Elżbiety IIInformacja o śmierci Elżbiety II AP / AP

Jeszcze we wtorek królowa Elżbieta II przyjęła dymisję Borisa Johnsona. Monarchini powierzyła też nowej premierce Wielkiej Brytanii Liz Truss misję stworzenia rządu.

***

W kwietniu 2021 zmarł jej mąż, książę Filip. Na przełomie lutego i marca ubiegłego roku przebywał w szpitalach w związku z infekcją i wcześniejszą chorobą serca. Małżonek królowej miał 99 lat. Elżbieta II i Filip spędzili razem 73 lata.

Władczyni 15 państw

Królowa urodziła się 21 kwietnia 1926 w Londynie. Była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Władzę objęła w wieku 25 lat, po śmierci swojego ojca Jerzego VI. Jej pełna przepychu koronacja odbyła się jednak 16 miesięcy później i była wielkim wydarzeniem medialnym. Po raz pierwszy w historii ceremonię pokazała na żywo brytyjska telewizja. Szacuje się, że transmisję oglądało ok. 40 proc. Brytyjczyków, a kolejne 32 proc. słuchało relacji radiowej.

Elżbieta II była głową nie tylko Wielkiej Brytanii, ale też 15 państw Wspólnoty Narodów, m.in. Australii, Nowej Zelandii i Kanady. W czasie swojego panowania odwiedziła większość krajów Europy i wiele pozaeuropejskich. Łącznie odbyła niemal 100 podróży zagranicznych.

W Wielkiej Brytanii królowa nie ma znaczącej władzy politycznej. W myśl zasady "reign but not rule" ("panować, ale nie rządzić"), Elżbieta nie ujawniała publicznie swoich poglądów. Doradzała jednak brytyjskim premierom. "Jeśli ktoś myśli, że cotygodniowe spotkania z królową są miłymi, towarzyskimi rozmówkami jest w wielkim błędzie. Jej Królewska Mość wypowiada się z wielkim doświadczeniem na aktualne tematy" - wspominała Margaret Thatcher.

Życie prywatne

W 1947 r. Elżbieta poślubiła Filipa, księcia Edynburga. Jej rodzice długo byli przeciwni związkowi (Filip uchodził za playboya, a jego rodzina miała związki z nazistami), jednak ostatecznie wyrazili zgodę na małżeństwo. Elżbieta i Filip mają czwórkę dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. 

Elżbieta "była gwarantką jedności ponad podziałami" - pisał jej biograf Marc Roche. Pod koniec jej panowania ok. 70 proc. Brytyjczyków wyrażało poparcie dla monarchii. Mimo to opinia publiczna nie zawsze była jej przychylna. Przedmiotem krytyki były m.in. jej oschłe relacje z księżną Dianą, a także fakt, że po śmierci synowej zwlekała z wydaniem oficjalnego oświadczenia. 

Znakiem rozpoznawczym Elżbiety II były kapelusze. Posiadała imponującą kolekcję ręcznie wykonanych nakryć głowy i zawsze starannie dobierała je do stroju i okoliczności. Inną słabością, z której słynęła Elżbieta, były psy corgi. Królowa przez całe życie miała ok. 30 zwierzaków tej rasy.

Kto obejmie tron?

Według brytyjskiego prawa sukcesji następcą Elżbiety II jest jej pierwszy syn, czyli 73-letni książę Karol. Od lat pojawiają się jednak spekulacje, że Karol nie jest zainteresowany objęciem tronu i przekaże władzę swojemu synowi Williamowi, który jest drugi w linii sukcesji.

William cieszy się również większym poparciem opinii publicznej. W przeciwieństwie do ojca nie był zamieszany w żadne skandale. Wizerunkowi Karola najbardziej zaszkodziło ujawnienie jego romansu z Camillą Parker Bowles i burzliwy rozwód z księżną Dianą. 

Więcej o: