Atak na klub w Stambule. Władze miasta: co najmniej 39 zabitych, wielu rannych

• W klubie Reina w dzielnicy Ortakoy w Stambule doszło do ataku• W środku było nawet 500-600 osób. Władze mówią o 39 ofiarach• Zamachowiec zabił policjanta i zaczął strzelać do ludzi

Według najnowszych danych liczba ofiar śmiertelnych ataku na klub nocny w Stambule wzrosła do 39, Na razie zidentyfikowano 21 z nich. Zginęło co najmniej 15 cudzoziemców. 69 osób zostało rannych.

Ataku dokonano w klubie Reina w dzielnicy Ortakoy nad Bosforem. Napastnik dostał się do klubu o godz. 1.15 czasu lokalnego po tym, jak zastrzelił policjanta na zewnątrz. Minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu podał, że napastnik jest nadal poszukiwany. - Akcja mająca na celu zatrzymanie terrorysty trwa nadal. Mam nadzieję, że zostanie szybko schwytany - powiedział minister.

Gubernator Stambułu Vasip Sahin mówił o "ataku terrorystycznym". 

Co wiadomo na temat ataku?

Na początku napływały sprzeczne informacje co do liczby napastników: niektóre media mówiły o jednym zamachowcu, inne o dwóch. Władze aktualnie szukają jednej osoby. Napastnik, którego zarejestrowały kamery przemysłowe, był przebrany w strój świętego Mikołaja.

Jakie środki bezpieczeństwa obowiązują dziś w Turcji?

W największych miastach Turcji władze zaostrzyły środki bezpieczeństwa. Policja wstrzymała ruch na ulicach prowadzących do największych placów w Stambule i w stolicy kraju - Ankarze. Agencja prasowa Anadolu informuje, że w Stambule bezpieczeństwa pilnuje 17 tys. policjantów, niektórzy z nich przebrani są za Mikołajów lub ulicznych sprzedawców.

Stambuł, najludniejsze miasto Turcji, było w minionym roku miejscem wielu zamachów terrorystycznych. W poprzednim, podwójnym zamachu - przed stadionem Vodafone Arena oraz parkiem Macka - zginęło 11 grudnia 38 osób, a rannych
zostało 155. Przyznała się do nich powiązana ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) organizacja bojowa Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK).

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Atak na klub w Stambule. Władze miasta: co najmniej 39 zabitych, wielu rannych
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl