To już koniec. Syryjska armia oficjalnie: przejęliśmy pełną kontrolę nad Aleppo

• Syryjska armia poinformowała o przejęciu kontroli nad Aleppo • Ostatni rebelianci i cywile zostali ewakuowani z miasta• Krajowa telewizja ogłosiła "wyzwolenie od terroryzmu"

Syryjska armia przejęła kontrolę nad Aleppo po ewakuacji ostatniej grupy rebeliantów i cywili. Jest to największe zwycięstwo sił prezydenta Baszara el-Asada od wybuchu wojny w 2011 roku. "Generalne dowództwo sił zbrojnych ogłosiło powrót bezpieczeństwa do Aleppo po jego wyzwoleniu od terroryzmu i terrorystów oraz ewakuacji ostatnich, którzy tam zostali" - głosi komunikat armii odczytany w telewizji. Po oświadczeniu armii w zachodnich dzielnicach miasta słychać było strzały na wiwat.

Dowiedz się więcej:

Co doprowadziło do wojny w Syrii?

Wojna w Syrii wybuchła w marcu 2011 roku. Zapoczątkowały ją protesty przeciw autorytarnym rządom Baszara al-Asada, które były krwawo tłumione. W 2013 r. do wojny włączyli się radykalni islamiści - walczą pod banderą Państwa Islamskiego zarówno z siłami rządu, jak i z opozycyjną Armią Wolnej Syrii. Od początku konfliktu zginęło ponad 400 tys. osób, 4,6 mln uciekło za granicę.

Jak pomóc mieszkańcom Syrii?

Pomoc mieszkańcom Syrii jest bardzo trudna - dużo trudniejsza niż choćby uchodźcom poza granicami kraju. Konwoje humanitarne dotychczas nie miały zgody władz syryjskich na wjazd do wschodniego Aleppo i innych oblężonych miejsc. Część organizacji pozarządowych mimo niebezpieczeństwa pracowała w oblężonym Aleppo. Organizacje można wesprzeć finansowo. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 

Więcej o: