Polska awantura w najważniejszych światowych mediach. Co o nas piszą

Informacje o wydarzeniach w Polsce przekazywały na cały świat agencje informacyjne Reuters, AP, AFP, dpa. Piszą o nich też ważne zagraniczne portale, pokazując zdjęcia i nagrania z protestu przed Sejmem.

- Tysiące ludzi w polskiej stolicy - Warszawie - przyszło przed budynek parlamentu, by zaprotestować przeciwko planom konserwatywnej partii rządzącej, która chce ograniczyć dostęp dziennikarzy do posłów. Demonstrację poprzedziły obrady, które przerodziły się w chaos - relacjonowała brytyjska telewizja BBC. 

Na portalu BBC pojawił się z kolei artykuł o wydarzeniach w Polsce. Informował m.in. o proteście przed Sejmem, o przegłosowaniu budżetu w bocznej sali, w głosowaniu, które było ważne wg PiS, ale jest kwestionowane przez opozycję. Jak podkreśla BBC, to pierwszy raz od 1989 roku, kiedy głosowanie odbyło się poza główną izbą parlamentu.

Zarówno BBC, jak i brytyjski opiniotwórczy "The Guardian" podawały - powołując się na posła Nowoczesnej Jerzego Meysztowicza - informację o tym, że policja rozpyliła gaz wśród protestujących.

Doniesienia o gazie później zdementowała policja, o czym poinformowała agencja informacyjna Reuters. Cytując rzecznika stołecznej policji, Mariusza Mrozka, informuje jednak o użyciu siły wobec demonstrantów, by usunąć ich z drogi. 

Zarówno portal "Guardiana", jak i Reuters w tytułach informowały o "kryzysie politycznym" w Polsce.

Sprawę szeroko opisał też portal rosyjskiej telewizji prorządowej "Russia Today", która - w artykule pt. "Polska policja użyła siły kiedy tysiące protestujących zablokowały parlament, przeciwko ograniczeniom dla mediów". Pokazała też zdjęcia sprzed Sejmu i wpisy z Twittera z nagraniami interweniującej policji.

O wydarzeniach w Polsce i protestach informowała też francuska agencja AFP, a za nią francuski "Le Monde".

Zdjęcie z blokady mównicy sejmowej pokazał belgijski "Le soir".

W Niemczech informowały o Polsce "FAZ", "Die Zeit" i "Deutsche Welle"

O protestach i blokadzie parlamentu donoszą na świecie też "Al Jazeera" oraz publiczny kanadyjski nadawca CBC.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co się wydarzyło w nocy w Sejmie? [GODZINA PO GODZINIE]

Zobacz też: Demonstracja KOD przed Sejmem. "Zróbmy sobie prezent na święta: obudźmy się w wolnej Polsce"

 

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Polska awantura w najważniejszych światowych mediach. Co o nas piszą
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl