Chiński okręt przejął podwodnego drona USA. Jest reakcja Pentagonu

• Pentagon: Chińczycy przejęli wojskowy sprzęt marynarki USA• Strona amerykańska zwróciła się już do Chin o zwrot drona• Pentagon: "Maszyna służyła do zbierania danych naukowych"

Chiński okręt przejął bezzałogowego podwodnego szybowca amerykańskiej marynarki - informuje Pentagon. Jak twierdzą Amerykanie, dron służył do "zbierania danych naukowych" na Morzu Południowochińskim. Pentagon zwrócił się ze skargą dyplomatyczną i z wnioskiem o zwrot szybowca. Według relacji Pentagonu, amerykański statek wyciągał z wody dwa bezzałogowe drony ok. 50 mil od zatoki Subic Bay w pobliżu Filipin. Wtedy podpłynął chiński okręt i zabrał jeden z podwodnych szybowców. Załoga nie odpowiedziała na wezwanie do zwrotu sprzętu.

Dowiedz się więcej:

Dlaczego dron znajdował się w Morzu Południowochińskim?

Jak informuje agencja Reuters, dron zgodnie z prawem prowadził badania w wodach Morza Południowochińskiego. Miał być też wyraźnie oznakowany po angielsku jako własność USA, której nie należy wydobywać z wody. Szybowiec realizował nieobjęty tajemnicą program zbierania danych oceanograficznych, takich jak zasolenie, temperatura i przejrzystość wody.

Zobacz także: Słoweńcy zmienili Konstytucję. Teraz każdy obywatel nowe prawo