Nie musisz się tylko przyglądać. Możesz REALNIE pomóc Syryjczykom. Wyjaśniamy, jak

Ciągłe walki i bombardowania - w tym bronią chemiczną. Życie w zniszczonych miastach, pod opresją prorządowych bojówek, organizacji terrorystycznych i tzw. Państwa Islamskiego. Zmagania z życiem uchodźcy - to od 6 lat codzienność Syryjczyków. Ty możesz im pomóc.

Rzecznik ONZ mówił po grudniowym oblężeniu Aleppo o "totalnym upadku społeczeństwa". Od tego czasu sytuacja w Syrii nie zmieniła się na lepsze.

Nikt z nas nie może zatrzymać wojny, jednak razem możemy pomóc chociaż w niewielkim stopniu. Już za kilka dolarów można sfinansować gogle ochronne dla ratowników, a 30 zł wystarczy, by kupić paliwo do ogrzania mieszkania uchodźców. Oto, co możesz zrobić:

1. Wspieraj organizacje pomagające w Syrii 

Ze względu na brak woli ze strony władz Rosji i reżimu Baszara al-Asada oraz działanie organizacji terrorystycznych, pomaganie ludziom na terenie Syrii jest trudne lub niemożliwe. Jednak wiele organizacji stara się to robić przynajmniej w pewnym stopniu. Oto organizacje, którym można udzielić wsparcia finansowego na działania w Syrii: 

Polska Misja Medyczna>>> PMM zapewnia leki dla szpitali w zachodnim Aleppo i w prowincji Idlib. Organizacja pomaga też uchodźcom wewnętrznym w irackim Kurdystanie.

Polska Akcja Humanitarna>>>  PAH działa w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych w Syrii. Teraz przygotowuje się na przyjęcie tysięcy nowych uciekinierów w Aleppo.

Syryjska Obrona Cywilna - Białe Hełmy>>>  Organizacja rozważana do zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Tzw. Białe Hełmy to ratownicy, działający na rebelianckich terenach w Syrii. Często to oni jako pierwsi wyciągają ludzi z gruzów zbombardowanych budynków.

Międzynarodowy Czerwony Krzyż>>> Zapewniają pomoc humanitarną w Syrii oraz dla uchodźców poza granicami kraju.

Lekarze bez Granic>>> Organizacja prowadzi i finansuje kilkadziesiąt szpitali w Syrii, w których pracują lokalni lekarze. Pomagają także uchodźcom w krajach sąsiednich.    

Światowy Program Żywnościowy>>> Dystrybuuje jedzenie oraz kupony na żywność w Syrii i dla uchodźców w krajach sąsiednich. Dla wielu uchodźców ich bony to podstawa przeżycia. 

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy>>> Zapewnia szeroką pomoc dla uchodźców wewnętrznych i lobbuje na rzecz wstrzymania działań zbrojnych. 

Fundacja Wolna Syria>>> Polska fundacja, pomagająca mieszkańcom Syrii. 

Caritas>>> Dzięki programowi Rodzina Rodzinie Caritas pomaga ok. 1000 syryjskich rodzin, przeznaczając na wsparcie środki MSZ oraz z wpłat indywidualnych.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie>>> Organizacja pomaga m.in. matkom małych dzieci w Aleppo i dostarcza pokarmy dla niemowląt.

UNHCR>>> Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców pomaga uchodźcom na całym świecie - w tym Syryjczykom w Libanie, Jordanii, Turcji i innych państwach.

2. Pomagaj syryjskim uchodźcom

Ludzie, którzy uciekli z Syrii są bezpieczniejsi od tych, który zostali. Jednak ich sytuacja także bywa dramatyczna, a nawet najmniejsze wsparcie może pozwolić im przetrwać. 

Organizacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od lat pomaga syryjskim uchodźcom w Libanie. Zapewnia dach nad głową, opiekę medyczną, pomaga w edukacji. Przeczytaj, jak PCPM pomaga 10 tys. Syryjczyków w Libanie

Wesprzyj Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej >>> 

Śledź i wspieraj serwis Refugee.pl >>>

Wiele z wspominanych w pierwszym punkcie organizacji (MKR, Wolna Syria, Lekarze bez Granic etc.) wspiera także Syryjczyków także poza granicami ich kraju. 

3. Zabierz głos

Poza pomocą dla poszkodowanych, rannych i uchodźców, kluczowym jest, aby władze - w tym także Polski - podejmowały działania i wywierały presję na rządzących w Syrii, Rosji i Iranie, by zaprzestali zabijania cywilów i pozwolili na udzielenie pomocy. 

Podpisz międzynarodową petycję o wsparcie lekarzy w Syrii >>>

Podpisz petycję wspierającą działania ONZ >>>

Podpisz apel do polskich władz o pomoc dla Syryjczyków >>>

Weź udział w inicjatywie Obywatelski Marsz dla Pokoju Berlin – Aleppo>>>

By zabrać głos, nie trzeba koniecznie wysyłać petycji. Każdy z nas może wysłać list do premier Szydło, prezydenta Dudy, szefa MSZ, a także zadzwonić lub odwiedzić biuro swojego posła lub senatora i zażądać działań w sprawie Syrii.

Pamiętaj, by zaprosić do działania znajomych i rodzinę.

4. Pomagaj dzieciom 

Dzieci w strefach konfliktu są często najbardziej zagrożone, a ich sytuacja jest najbardziej beznadziejna. Wiele z małych dzieci w Syrii nie zna w życiu nic, poza wojną. One szczególnie zasługują na pomoc. 

Wesprzyj UNICEF >>> 

Wesprzyj Save the Children >>> 

5. Nie przestawaj 

Błyskawiczny upadek rebelii w Aleppo i popełniane tam zbrodnie wojenne na chwilę przyciągnęły uwagę świata. Podobnie stało się po ataku chemicznym w prowincji Idlib. Jednak konflikt w Syrii trwa od lat i nawet mimo sukcesów sił rządowych, rebelia i wojna domowa wciąż nie jest zakończona. 

Siły rebelianckie wciąż liczą dziesiątki tysięcy bojowników, a na zajmowanych przez nich terenach mieszkają setki tysięcy cywilów. Kolejne tysiące mieszkają pod okupacją Państwa Islamskiego.

Ważne, by za tydzień, za miesiąc, gdy medialna dyskusja o Syrii  "ucichnie", nie ucichały apele do władz o podjęcie działań i nie wygasała nasza pomoc. Warto - zamiast jednego przelewu dla organizacji pomocowej - ustawić stałe, comiesięczne zlecenie, nawet, jeśli będzie niewielkie. Stała pomoc pozwala zaplanować długofalowe działania. Zaś długotrwały nacisk na polityków daje nadzieję, że wreszcie zabiorą głos i podejmą działania. 

Twoja pomoc i twój głos mają znaczenie.

Atak chemiczny w Syrii. Wśród ofiar uduszenia są dzieci

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Nie musisz się tylko przyglądać. Możesz REALNIE pomóc Syryjczykom. Wyjaśniamy, jak
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl