Pokonała Obamę i papieża. Duńska wolontariuszka najbardziej inspirującym człowiekiem świata

Anja Ringgren Lovén, duńska wolontariuszka mieszkająca w Nigerii, została okrzyknięta najbardziej inspirującą kobietą na świecie. Tytuł przyznała jej redakcja austriackiego magazynu "Ooom".

Na liście najbardziej inspirujących ludzi na świecie magazynu "Ooom" znalazła się na pierwszym miejscu, pokonując tym samym m.in. ustępującego prezydenta USA Baracka Obamę, papieża Franciszka, Dalajlamę, Leonardo Di Caprio, Charlize Theron i Marka Zuckerberga. Mowa o Anji Ringgren Lovén, o której cały świat dowiedział się na początku roku.

Wolontariuszka z Danii mieszka w Nigerii od pięciu lat i prowadzi tam sierociniec. Kobieta umieściła w sieci zdjęcie, na którym widać, jak podaje butelkę wody skrajnie niedożywionemu i odwodnionemu dwuletniemu chłopcu. W niektórych afrykańskich społecznościach dzieci są porzucane przez rodziców, gdy uzna się je za "czarowników". 

Kobieta dała mu na imię Hope (ang. Nadzieja) i zaopiekowała się nim. 

Na swoim profilu na Facebooku z biegiem czasu umieszczała kolejne zdjęcia dwulatka, na każdym z nich wyglądał coraz zdrowiej i silniej.

"Gdy pierwszy raz wzięłam tego chłopca w ramiona, nie sądziłam, że uda mu się przeżyć" - napisała Dunka pod jedną z fotografii. "Każdy oddech był dla niego wyzwaniem i nie chciałam, żeby umarł, nie mając nawet imienia. Dlatego dałam mu na imię Hope" - wspominała. Chłopiec mieszka obecnie w sierocińcu prowadzonym przez wolontariuszkę. 

Jak przekonuje redakcja magazynu "Ooom", Dunka zasługuje na uznanie, bo dzięki swojej działalności charytatywnej w Nigerii jest przykładem dla milionów ludzi na świecie. "Gdyby odwaga miała imię i nazwisko, nazywałaby się Anja Ringgren Lovén" - pisze w uzasadnieniu "Ooom".

"To niesamowite. Brak mi słów, jestem zaszczycona. Nie jestem jednak sama. Otaczają mnie najpracowitsi i najbardziej oddani członkowie zespołu na świecie" - skomentowała Anja Ringgren Lovén na swoim fanapage'u.

Zobacz także: Ponad 5 milionów ludzi - dzieci, kobiet i mężczyzn. To musisz wiedzieć o kryzysie uchodźczym