Putin wysyła drony nad Polskę? Straż Graniczna zauważyła co najmniej cztery takie bezzałogowce

• "Moskwa wysyła drony nad Polskę" - podała "Rzeczpospolita"• Straż Graniczna odnotowała co najmniej cztery takie bezzałogowce• Wszystkie nadlatywały z obwodu kaliningradzkiego

 "Już co najmniej cztery razy Moskwa wysłała w tym roku bezzałogowce nad Polskę" - poinformowali dziennikarze "Rzeczpospolitej". Ostatni przypadek takiego naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej Straż Graniczna odnotowała dwa tygodnie temu. Podejrzane maszyny nadlatywały z terenów obwodu kaliningradzkiego, do którego następnie wracały. Na pytania o pochodzenie dronów MON odpisał: "dane o zdolnościach, funkcjonujących rozwiązaniach i realizowanych przedsięwzięciach w ramach systemu obrony powietrznej oraz ich skuteczności są informacjami niejawnymi".

Dowiedz się więcej:

Jak eksperci komentują sprawę?

"Eksperci, z którymi rozmawialiśmy nie mają wątpliwości, że Rosjanie, wypuszczając swoje statki powietrzne za polską granicę, testują naszą czujność. Z drugiej strony urządzenia te mogą im służyć do rozpoznania" - czytamy w tekście "Rzeczpospolitej". Płk rez. Krystian Zięć, ekspert wojskowy Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego dodał, że nie pierwszy raz Rosja wykorzystuje drony do zbierania informacji. - Obserwujemy to na Ukrainie. Wykorzystują takie urządzenia m.in. do ustalenia celów do ostrzału artyleryjskiego - podsumował.

Cały tekst dostępny na stronie "Rzeczpospolitej".

Więcej o: