Powstanie specjalna policja pilnująca wesel. Przerwie imprezę, jeśli tańce będą "niestosowne"

W Czeczenii zostanie powołana pilnująca moralności jednostka policji. Do jej zadań będzie należało dbanie o to, by wesela odbywały się w zgodzie z tradycją. A więc bez pijaństwa, strzelania i "nietradycyjnych" tańców.

Czeczeńskie ministerstwo kultury chce utworzyć specjalną jednostkę policji zajmującą się moralnością. Jak podało Radio Wolna Europa, będzie ona pilnowała, by wesela w regionie odbywały się w zgodzie z tradycją. - Jeśli zauważą coś, co nie jest zgodne z naszą mentalnością czy ubiorem albo jeśli będą odbywały się niestosowne tańce, wesele zostanie przerwane - powiedziało agencji TASS ministerstwo.

"Guardian" opublikował wytyczne przesłane przez mera Groznego restauracjom i innym obiektom organizującym przyjęcia zakazują strzelania z broni palnej, pijaństwa i pozwalania pannie młodej na taniec. Zabronione są również "nietradycyjne" ruchy taneczne, jak na przykład wymiana partnerów.

Zakaz krojenia tortu

W mieście Argun urzędnicy zarządzili, że weselne konwoje mogą składać się z od trzech do pięciu samochodów. W zeszłym roku mer Groznego zakazał uroczystego krojenia tortu i skrytykował "nieprzyzwoite" ruchy taneczne na weselach.

Popierany przez władze Rosji szef Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow często podkreślał, że zagraniczne wpływy podkopują tradycję w islamskim regionie. Sam wprowadza w republice ostre prawo, m.in. zakazując sprzedaży alkoholu. Pochwala też skromny ubiór dla kobiet.