Nieprzytomna, ze strzykawką w ręku i po heroinie. A na tylnym siedzeniu jej 10-miesięczne dziecko

Amerykańscy policjanci ponownie pokazują zdjęcie rodzica, który przedawkował narkotyki, zostawiając dziecko bez opieki. Wg funkcjonariuszy takie sytuacje stają się normą.

Erika Hurt była nieprzytomna, siedziała na fotelu kierowcy z odchylona głową i otwartymi ustami; w ręce wciąż trzymała strzykawkę. Przyczyną takiego stanu było przedawkowanie heroiny. Gdy znaleźli ją policjanci z miasta Hope w stanie Indiana, natychmiast podali jej lekarstwo stosowane w przypadkach przedawkowania opioidów. Po tym 25-latka odzyskała przytomność - opisuje "Washington Post".

Jednak kobieta nie naraziła na niebezpieczeństwo tylko siebie. Na tylnym siedzeniu znajdował się jej 10-miesięczny syn. Chłopiec był przypięty pasami.

To kolejny taki przypadek w ciągu ostatniego miesiąca. Poprzednio policja z Ohio pokazywała zdjęcia rodziców, którzy przedawkowali, gdy ich dzieci były w samochodzie. 

Plaga uzależnienia od opioidów

Według policji tego typu przypadki stają się coraz częstsze. Funkcjonariusze tłumaczą, że z jednej strony uzależnieni jadą z dala od miejsc zamieszkania, by nie narazić się na odkrycie ich nałogu przez znajomych. Z drugiej strony często biorą heroinę w miejscach publicznych, by w razie przedawkowania zostać odnalezionymi i otrzymać pomoc medyczną.

Uzależnienie od opioidów jest rosnącym problemem w USA. Heroina i przepisywane przez lekarzy środki przeciwbólowe doprowadziły w 2014 r. do śmierci ponad 28 tys. osób w kraju - to najwięcej w historii. Jak podają Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), co najmniej połowa zgonów wynikała z przedawkowania leków na receptę. CDC podkreśliły, że liczba śmiertelnych przedawkowań opioidów od 1999 r. w skali kraju wzrosła prawie czterokrotnie.

Częściowo wini się za to lekarzy i przemysł farmaceutyczny, którzy promowali jak najczęstsze stosowanie środków przeciwbólowych, opartych na opioidach. Wielu narkomanów uzależniło się właśnie od takich środków, a gdy nie mogli już otrzymywać leku na receptę, wybrali heroinę. 

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Nieprzytomna, ze strzykawką w ręku i po heroinie. A na tylnym siedzeniu jej 10-miesięczne dziecko
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl