Jednym wpisem na Twitterze sprawił, że firma farmaceutyczna straciła prawie 400 mln dolarów

Amerykański senator Bernie Sanders zarzucił chciwość firmie farmaceutycznej i sprawił, że w ciągu jednego dnia straciła ona prawie 400 mln dolarów.

Sanders zamieścił wpis w piątek po południu na swoim profilu na Twitterze, który śledzi 2,6 mln osób. Napisał w nim: 

Chciwość korporacji farmaceutycznych jest niewiarygodna. Ariad podniósł cenę leku na białaczkę do prawie 199 tys. dolarów rocznie

Jego wpis dotyczył firmy Ariad Pharmaceuticals Inc., która drastycznie podniosła cenę leku Iclusig na przewlekłą białaczkę szpikową. Senator udostępnił też artykuł z medycznego portalu StatNews.com - dowiadujemy się z niego, że teraz za miesięczną kurację tym lekiem trzeba zapłacić 16 tys. dolarów. To oznacza, że roczna suma leczenia tym specyfikiem wzrosła do 199 tys. dolarów.

Firma podniosła cenę leku już po raz czwarty w tym roku - w sumie o 30 proc. 

Krótko po opublikowaniu wpisu wartość firmy spadła o 15 proc., czyli 387 mln dolarów. Według agencji Bloomberga był to największy jednodniowy spadek w tym roku. 

Rzeczniczka firmy Ariad w oświadczeniu przesłanym portalowi StatNews.com stwierdziła, że cena leku jest ustalana w oparciu o "szereg czynników, a firma dokłada starań, aby była ona odzwierciedleniem korzyści, jakie terapia przynosi pacjentowi". "Nasze działania w zakresie cen odzwierciedlają znaczne inwestycje poczynione w badania i rozwój leków" - dodała.

Socjalista z przekonania

Bernie Sanders to amerykański polityk i od 2007 r. senator Partii Demokratycznej. Był kandydatem w prawyborach Demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jest socjalistą; ciekawostką może być fakt, że w prawyborach oficjalnego poparcia udzieliła mu polska partia Razem.

Sanders w prawyborach odniósł zwycięstwo w 22 stanach, zdobywając ok. 1900 głosów delegatów - to o 389 mniej niż Hillary Clinton.

Więcej o: