Najgorsza renowacja w historii? Te zdjęcia Wielkiego Muru wywołały wściekłość Chińczyków

Do mediów dotarły zdjęcia najpiękniejszego odcinka Wielkiego Muru po renowacji. Oryginalny wygląd prawie 700-letniego zabytku został zniszczony.

Zdjęcia "zabezpieczonego" przed dalszym zniszczeniem odcinka Wielkiego Muru w powiecie Suizhong, prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach wywołały oburzenie na całym świecie. Internauci zwracają uwagę, że ceglana powierzchnia została zalaną materiałem przypominającym cement. Gdyby okazało się to prawdą, oznaczałoby to, że cenny zabytek został bezpowrotnie zniszczony. 

Najpiękniejszy odcinek

Chodzi o Xiaohekou, czyli najbardziej malowniczy prawie 700-letni odcinek Wielkiego Muru, który jest chroniony jako zabytek kulturowy. Został on zbudowany podczas panowania dynastii Ming w 1381 r. Wymagał pilnej renowacji, bo w każdej chwili mógł zawalić się pod wpływem silnych deszczów. Prace konserwatorskie objęły osiem kilometrów muru. Renowacja nadała mu wygląd podwyższonej ścieżki rowerowej, przebiegającej przez zalesione wzgórza.

Na zdjęciach widać, że fragment ten został pokryty gładkim, białym materiałem. Lokalne władze odpowiedzialne za remont twierdzą, że to piasek. Natomiast Liu Fusheng, jeden z mieszkańców, który bywa tam codziennie powiedział, że pracownicy budowlani stosowali cement zmieszany z wapnem i piaskiem. 

Jak wygląda ten odcinek po remoncie, możecie zobaczyć też tutaj:

A tak wyglądał ten fragment przed renowacją:

Jest już śledztwo

Jak się okazuje, remont tego odcinka został przeprowadzony dwa lata temu i trwał trzy miesiące, ale dopiero teraz sprawa przedostała się do mediów. Kontrowersyjną renowacją zajęły się już chińskie władze. W piątek wszczęto śledztwo, które wykaże, czy przebiegała ona zgodnie z projektem zatwierdzonym przez konserwatora zabytków.