Bombowce USA nad Koreą. Czy Kim Dzong Un się przestraszy?

• Amerykańskie bombowce przeleciały nad Koreą Południową• Maszyny były widziane w pobliżu granicy z Koreą Północną• Pokaz to odpowiedź na próby jądrowe Pjongjangu

Dwa amerykańskie bombowce przeleciały we wtorek nad sojuszniczą Koreą Południową. Zagraniczne media uważają, że demonstracja sił amerykańskiej armii była odpowiedzią na przeprowadzoną w piątek przez Pjongjang próbę z bronią jądrową. Możliwe, że Korea Płn. przeprowadzi w najbliższym czasie kolejną eksplozję.

Dowiedz się więcej:

Gdzie przeleciały amerykańskie bombowce?

Bombowce strategiczne dalekiego zasięgu typu Rockwell B-1B Lancer przeleciały nad wojskową bazą lotniczą Osan w Korei Południowej, ok. 70 km na południe od granicy z Koreą Północną. Następnie maszyna wróciła do bazy lotniczej USA na wyspie Guam. Wyspa ta jest amerykańskim terytorium zależnym, położonym w odległości 3 700 mil morskich na południowy zachód od Hawajów.

Kiedy Korea Płn. przeprowadziła próbę jądrową?

Północnokoreańskie media państwowe poinformowały w piątek, że Pjongjang przeprowadził udany, piąty już test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Podano też, że Korea Płn. jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Próba miała największą jak dotąd siłę wybuchu - wynosiła 10 kiloton.

Jak na próbę jądrową w Korei Płn. zareagowały inne państwa?

Próba jądrowa wywołała poważne zaniepokojenie wśród sąsiadów Korei Płn., a także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Japonii. Potępiła ją też Rada Bezpieczeństwa ONZ, która zapowiedziała, że przygotuje nową rezolucję zaostrzającą sankcje wobec władz północnokoreańskich. Nad stanowczymi środkami wobec Pjongjangu pracują też USA, Japonia i Korea Południowa. W niedzielę agencja Yonhap, powołując się na źródła rządowe, poinformowała, że Korea Północna może w najbliższym czasie przeprowadzić kolejną próbę jądrową.

Chcesz wiedzieć więcej o Korei Płn.? Sprawdź te książki >>

Więcej o: