"Roczny chłopiec ważył tyle, co 3-miesięczne dziecko". We Włoszech chcą karać rodziców wegan

• Elvira Savino z partii Forza Italia chce karać za weganizm u dzieci• Rodzice, którzy wprowadzą dietę, mogliby trafić na 4 lata do więzienia• Weganie nie jedzą między innymi mięsa, jajek i nabiału

Włoska parlamentarzystka Elvira Savino z partii Forza Italia walczy z rodzicami-weganami. Zaproponowała, by osoby, które wprowadzają wegańską dietę u swoich dzieci, były karane nawet czterema latami więzienia. Nad projektem mają pochylić się parlamentarne komisje.

- Nie mam nic przeciwko weganom czy weganizmowi, dopóki jest to wolny wybór dorosłych ludzi - powiedziała Savino w rozmowie z agencją Reuters. - Absurdalne jest to, że niektórym rodzicom wolno narzucać swoją wolę dzieciom w sposób prawie fanatyczny, religijny, bez odpowiedniej naukowej wiedzy czy konsultacji lekarskiej - dodała.

Niektórzy pediatrzy przestrzegają przed wprowadzaniem wegańskiej diety u dzieci, bo ich zdaniem nie dostarcza to odpowiednich składników odżywczych.

Proponowany przez parlamentarzystkę projekt zakłada rok więzienia dla osób wychowujących dzieci na wegańskiej diecie, cztery lata, jeśli u dziecka rozwiną się z tego powodu problemy zdrowotne i siedem lat, jeśli w wyniku wegańskiej diety dziecko umrze.

Elvira Savino sama jest matką siedmioletniego chłopca. Przyznaje, że jej syn je mięso, ale w niewielkich ilościach.

Parlamentarzystka chce zapobiegać tragediom

Proponowane przez Elvirę Savino zmiany w prawie mają związek z ostatnimi doniesieniami medialnymi.

W ubiegłym miesiącu do szpitala w Mediolanie trafił roczny chłopiec ważący tyle, co trzymiesięczne niemowlę. Jak się okazało, dziecko było na wegańskiej diecie.

W 2015 r. jeden z włoskich sądów zakazał matce stosowania wegańskiej diety u 12-letniego syna. Wniosek w tej sprawie złożył ojciec chłopca, który stwierdził, że ten sposób odżywiania zaburza rozwój fizyczny chłopca.

Zobacz także: Co słyszą wegetarianie i weganie?

Co słyszą wegetarianie i weganie?