Samolot linii Air Algerie wyleciał z Algieru wczesnym popołudniem, do Marsylii miał dotrzeć o 16:00 polskiego czasu. Gdy maszyna leciała nad Morzem Śródziemnym, piloci zgłosili kłopoty i zawrócili z trasy.
Krótko po tym niektóre media podały sensacyjną informację: samolot zniknął z radarów, jego losy są nieznane.
Jakie były źródła tych doniesień? Boeing po zawróceniu zniknął z witryn, które umożliwiają śledzenie lotów w czasie rzeczywistym. Na popularnym portalu Flightradar24.com trasa lotu przestała być aktualizowana, a jego status określono jako "nieznany":
Lot AH1020 Air Algerie źródło: Flightradar24.com
Podobnie wyglądało to na innych witrynach tego typu. To wywołało obawy o los samolotu. Na szczęście piloci bezpiecznie wylądowali na lotnisku w Algierze, a nikomu na pokładzie nic się nie stało. Powodem zmiany trasy miały być problemy techniczne.
Dlaczego boeing zniknął z witryn śledzących lot? Flightradar24 podał, że system, który umożliwia śledzenie samolotów w Algierii ma ograniczony zasięg. Serwis, wbrew temu, co sugeruje jego nazwa, do monitorowania tras lotów używa przede wszystkim nie radarów, lecz ADS-B (Automatic Dependent Surveillance - Broadcast).
To system, który w oparciu o dane GPS informuje wszystkich wokoło o pozycji danego samolotu. ADS-B to swego rodzaju następca radarów, jest w niego wyposażonych około 70 proc. samolotów pasażerskich.
Wadą tego systemu, związaną z częstotliwością, na jakiej operuje jest to, że przy dużej odległości odbiorniki mogą mieć problem z wykrywaniem maszyn lecących poniżej pewnego pułapu.