Turecka dziennikarka pokazuje w TV kody do GTA IV, sądząc, że to... szyfr puczystów

• Dziennikarka tureckiej TV prezentowała na antenie "notatki puczystów"• Wg niej zapisy dot. "broni i helikopterów" mogły być użyte w puczu • W rzeczywistości to kody, pozwalające oszukiwać w grze komputerowej

- W śmieciach, wyrzuconych przez gulenistów*, można znaleźć interesujące notatki. Zapiski w tym zeszycie wyglądają jak kody, które mogły zostać użyte w próbie zamachu stanu. Odpowiadają im rzeczy, takie jak: energia, broń, pancerz, helikopter, motocykl itd. Właśnie te rzeczy zostały użyte przez puczystów - powiedziała reporterka na antenie prorządowej stacji ATV, opisuje "Hurriyet".

I rzeczywiście, w notatniku znajdowały się "tajne kody". Jednak jak szybko zauważyli gracze, służyły one nie do przeprowadzenia zamachu stanu, a do... oszukiwania w grze komputerowej GTA IV.

*Guleniści to zwolennicy Fethullaha Gülena, tureckiego kleryka islamskiego i dawnego współpracownika prezydenta Turcji Recepa Erdogana. Prezydent obarcza Gülena odpowiedzialnością za nieudaną próbę zamachu stanu. 

Co wydarzyło się w Turcji?

15 lipca wieczorem tureckie wojsko dokonało próby zamachu stanu i na kilka godzin przejęło władzę w kraju. Na ulicach pojawiły się czołgi, zamknięto wszystkie lotniska, a wojskowi przejęli państwową TV. Armia twierdziła, że działa w obronie demokracji i świeckości państwa i zapowiedziała wprowadzenie nowej konstytucji. Zamach został udaremniony przez stronę rządową wspieraną przez obywateli, którzy wyszli na ulice i zaczęli zatrzymywać wojskowych. Wg oficjalnych szacunków zginęło ok. 300 osób. Blisko 1500 zostało rannych.