Służby potwierdzają: Pierwsze zakażenia wirusem Zika w USA od żyjących tam komarów

• Cztery osoby w Miami zakażone wirusem Zika od lokalnych komarów• Zakażeniu uległa jedna kobieta i trzech mężczyzn z Florydy• Nosiciele wirusa nie podróżowali w ostatnim czasie do innych krajów

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem Zika od miejscowych komarów w Stanach Zjednoczonych. Wirusem zakazili się kobieta i trzech mężczyzn mieszkający w Miami na Florydzie. Lekarze wykluczyli inne scenariusze wydarzeń - nosiciele wirusa nie podróżowali do innych krajów, nie odbywali też stosunków seksualnych z zarażonymi. Rejon, w którym znajdują się groźne komary, szacuje się na ok. 2,5 km2. 

Dowiedz się więcej:

Co to jest wirus Zika?

Wirus Zika znany jest od 1947 r., gdy został odkryty w Ugandzie. Jest powszechnie spotykany w części Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, jednak w 2015 roku pojawił się też na półkuli zachodniej, w Ameryce Południowej i Środkowej. Wirusa Ziki przenoszą m.in. komary Aedes aegypti; jest on także przenoszony drogą płciową i z ciężarnej kobiety na dziecko.

Dlaczego wirus jest groźny?

Mimo że Zika jest znany od dawna, o wirusie nadal niewiele wiadomo. Jeszcze do zeszłego roku naukowcy uważali, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia. Dopiero niedawno naukowcy potwierdzili, że powoduje mikrocefalię u niemowląt. Istnieje też podejrzenie, że ma związek z rzadką chorobą Guillain-Barre obwodowego systemu nerwowego.

Czy wirus pojawi się w Polsce?

Najprawdopodobniej nie. Zasięg przenoszących go komarów nie sięga tak daleko na północ. Nie można jednak wykluczyć pojawiania się pojedynczych przypadków zachorowań u osób przyjeżdżających z zagrożonych rejonów.

Gdzie spotykany jest wirus Zika?

Jego obecność potwierdzono dotąd w 60 krajach; szczególnie ucierpiały kraje Ameryki Południowej i Środkowej. Od 2015 roku wirusem Zika zaraziło się w Brazylii 1,5 mln osób. Choroba pojawia się też w wielu krajach afrykańskich i w południowo-wschodniej części Azji.

Jakie są objawy zarażenia wirusem Zika?

Zwykle objawy są bardzo łagodne, występują tylko u co piątego zakażonego. Pojawia się wtedy gorączka, bóle stawów i mięśni, zaczerwienienie oczu i wysypka. Takie objawy daje wiele chorób wirusowych, często trudno je zauważyć i powiązać z ukąszeniem komara.

Więcej o: